Pomóż wstrzymać zagładę tygrysów w Chinach
about_us_Tg1.gif

W ostatnim czasie liczba tygrysów w Chinach spada w bardzo szybkim tempie. Winny temu jest wciąż duży popyt na skóry, kości i inne części (!!!) tych zwierząt. Dla naszej kultury jest to szokujące, ale w Chinach to normalka. Mimo trwających od wielu lat starań światowych organizacji ekologicznych świadomość chińczyków w tym temacie nie wiele się zmieniła.
Na początku 1990 roku sytuacja była tak tragiczna, że obawiano się, iż do roku 2000 tygrysy wyginą całkowicie. Na szczęście ówczesny rząd chiński wprowadził w 1993 zakaz hodowli tych zwierząt i według naukowców tylko dzięki temu tygrysy ocalały.
Jak w przypadku wszystkich zakazów, także i ten przez cały czas był i jest nagminnie łamany. Istnieje czarny rynek handlu produktami z tygrysów. Straty z nielegalnego zabijania tygrysów są ogromne, a teraz istnieje obawa, że rząd chiński uchyli trwający 14 lat zakaz !!!

bengal-tigers-two-cubs.jpg

Rząd Chin chce wprowadzić możliwość hodowli tygrysów w celu pozyskiwania z nich medykamentów i zlegalizować handel tymi preparatami !!! W uzasadnieniu podaje się, że zabijane będą przecież tylko tygrysy rozmnażane i wyhodowane w niewoli, jednak jeśli zalegalizowany zostanie handel to jest oczywiste, że wzrośnie ilość kupujących, a co za tym idzie potrzeba będzie więcej zwierząt. W obecnej sytuacji gdy rząd nie może sobie poradzić z przemytem i nielegalnym handlem, z pewnością nie będzie w stanie monitorować z jakiego źródła pochodzą oferowane produkty - czy z zwierząt hodowlanych, czy złapanych na wolności.
Poza tym hodowla tygrysów jest bardzo kosztowna, często w hodowlach zabija się małe tygryski, bo jest to bardziej opłacalne niż trzymanie ich aż dorosną, dużo większe zyski przynoszą zwierzęta łapane na wolności.

Badania dowodzą, że jakikolwiek wzrost śmiertelności wśród tygrysów doprowadzi te zwierzęta do zagłady.
Szacuje się, że w Chinach, na wolności pozostało już tylko 5 - 7 tysięcy osobników!!!

Co można zrobić takim wspaniałym zwierzętom ????

Już same schywatanie i trzymanie w klatkach jest dla nich czymś okropnym! W dodatku warunki w jakich trzymane są tygrysy nie mają nic wspólnego z takimi jakie znacie z zoo:

12tigerfarminChina-Mills.jpg

tiger_captivity2.jpg

Z zabitych zwierząt zużywane jest dosłownie wszystko.
Skóry:

tiger-skins.jpg 9Nepalconfiscatedskinsandbones-ChapagainDWCN.jpg 2005_08_China_Tibet_Horse_Fair_EIAWPSI.jpg

Kości min. do produkcji … wina:

1470037.jpg070313_tiger_wine_hmed_9a.h2.jpg to reklamowe opakowanie wina z kości tygrysa, które w Chinach można kupić nawet przez internet.

Do produkcji "leczniczych" specyfików wykorzystuje się każdą część ciała: pazury, kości, wnętrzności, zęby …
Mięso tygrysów to oczywiście jeden z przysmaków kuchni chińskiej.

Czym może być Chińskie "ZOO" -
W Chinach odkryto wiele przypadków tzw. zoo z tygrysami, które w rzeczywistości są restauracjami. Owszem znajdują się tam klatki z tygrysami, jednak odwiedzający nie przychodzą tu tylko popatrzeć na tygrysy, ale głównie po to by skosztować mięso z tygrysów.

Handel zwierzęcymi częściami, czy produktami z nich wytwarzanymi nie ogranicza się tylko do Chin czy Azji:
Zdjęcie poniżej przedstawia wypchanego tygryska. To "trofeum" (???nie wiem jak to nazwać, trzeba być nieźle pop… by coś takiego kupić!!!) znalazła londyńska policja w jednym z sklepów w Londynie!!!!
Tygrysek miał 10 dni gdy go zabito i wypchano!!!!!!!!!!!!!!!!

espage1_468x279.jpg

Więcej info na temat w linkach u dołu strony.

POMÓŻ UTRZYMAĆ ZAKAZ HANDLU I KOMERCYJNEJ HODOWLI TYGRYSÓW W CHINACH

1mm.JPG 7CobraLeuthaiTiger2004-WildAid.jpg

Aktualności:

czerwiec, 2007 Konferencja CITES

W konferencji wzięli udział przedstawiciele 171 państw. Według WWF, zakończyła się ona sukcesem, gdyż rząd Chiński nie wystąpił o zniesienie zakazu handlu produktami z tygrysów.
Jednak w czasie konferencji przedstawiciele rządu Chińskiego stwierdzili, że powinno się uchylić zakaz dotyczący hodowli tygrysów. Według nich komercyjne hodowle nie przyniosą strat w populacji tygrysów żyjących na wolności.
Uczestnicy konferencji zadecydowali, że nie można zezwolić na komercyjną hodowlę.

31 maja 2007 Chiny utrzymają zakaz handlu produktami z tygrysów.

Beijing - Chiny zapowiedziały, że utrzymają zakaz handlu produktów z tygrysów. Rząd chiński powziął nawet decyzję o międzynarodowej współpracy mającej na celu ratowanie tygrysów.
Chiński odpowiednik ministra do spraw ochrony środowiska zapewnił dziennikarzy z Reuters, że rząd chiński na pewno nie zwróci się o zniesienie zakazu na najbliższym posiedzeniu CITES, które odbędzie się w czerwcu w Hadze.
Na spotkaniu w Hadze zostaną oficjalnie złożone petycje w sprawie zakazu handlu produktami z tygrysów i zakazu komercyjnej hodowli tygrysów.

Linki:

bardziej obszerny materiał w języku angielskim: http://againess.wikidot.com/help-to-stop-the-tiger-trade

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.