Stop Rzezi Fok W Namibii

Namibia - Największa i najbardziej okrutna rzeź fok na Ziemi.

z.jpg

O polowaniach na foki w Namibii wspominano niejednokrotnie w kampaniach na rzecz wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w Unii Europejskiej. Jednak nie wiele zrobiono by nagłośnic tą sprawę tak jak w przypadku kanadyjskich polowań.
Polowania na foki w Namibii pozostają najokrutniejszą rzezią fok na Ziemi. W Namibii wciąż używa się pałek i zabija młode foczki pozostające pod opieką matek. Rzeź odbywa się w koloniach karmiących matek powodując niewyobrażalny strach i stres wśród zwierząt.

Polowania w Namibii mają charakter czysto komercyjny; zabija się małe foczki, których futro jest najdroższe i by zagwarantować najwyższą jakość skór zabija się foki pałkami, które nie uszkadzają skóry.

Ta barbarzyńska metoda, jak i zabijanie młodych foczek zostały zakazane w krajach, które wciąż zabijają te zwierzęta dla ich futra.

Paradoksem jest fakt, że Namibia posiada przepisy prawne chroniące zwierzęta, według których bicie zwierzęcia z skutkiem śmiertelnym jest przestępstwem, a wybijanie dzikich zwierząt jest zakazane.

Zupełnie niezrozumiałe jest więc postępowanie Ministerstwa Rybołówstwa Namibii, który wbrew przepisom i w obliczu upadającego rynku futer z fok, regularnie od 2000 roku podwyższa kwoty fok przeznaczonych do zabicia.
Namibijczycy wykorzystują swoje prawo do polowań na zagrożony gatunek fok - Cape fur, które zezwala Namibii na wybicie miliona tych zwierząt do roku 2019. Namibijski przemysł futrzarski to nie tylko łowcy, ale całe zaplecze logistyczne z dwiema fabrykami w Namibii i Turcji wszystko to znajduje się obecnie w posiadaniu Yavuz Group.

Tak wygląda rzeź fok w Namibii:

Polowania w Namibii są najbardziej okrutną, ale również mogą stac się największą rzezią tych zwierząt na Ziemii.
Kanadyjski sezon zakończono na ilości 65.000 - czyli jednej czwartej planowanej kwoty, zaś Namibia planuje zabic ponad 90.000 fok (w tym 85.000 szczeniąt).

Od ponad dziesięciu lat o zakończenie polowań w Namibii i objęcie Cape fur fok ochroną walczy Francois Hugo. Przez pierwsze lata Francois mieszkał na łodzi, w 2006 roku dzięki swojej pracy i poświęceniu Francois zdobył dotacje, które pozwoliły mu na ukończenie schroniska dla fok. Dwa lata później zbudował baseny i wybieg dla fok.
http://sealalertsa.wordpress.com/2008/12/02/thank-you-thank-you-seals-are-outside-and-free/
Francois&seal.jpg

Akcje

Wyślij mail do rządu Namibii

Dołącz do grupy na Facebook - w ciągu kilku dni mamy już ponad 1500 członków wspierających Seal Alret-SA.
http://www.facebook.com/group.php?gid=112496080882

Wsparcie pieniężne dla SealAlert
Wpłaty można dokonywać na :

Seal Alert-SA, Box 221, Post Net, Hout Bay, 7806 - South Africa

numer konta dla przelewów w EURO :

92288 96 868

lub numer konta prowadzonego w ZAR ( Południowo Afrykański Rand )

911 2201 321

Bank : ABSA ,

Branch Code : 632 005 ,

BIC (Swift Code) : ABSAZAJJ

Petycje

DEKLARACJA NA RZECZ OCHRONY FOK POŁUDNIOWOAFRYKAŃSKICH
TURYSCI DLA OCHRONY FOK

Aktualności

23.02.2010

Info: Irena, podane za : http://sealalertsa.wordpress.com/ oraz w oparciu o informacje udzielone bezpośrednio przez Francois Hugo

Po 15 lipca 2009 r., ponieważ nie udało się zebrać dostatecznych funduszy i poręczeń finansowych, polowania zostały podjęte. Szacuje się, że kolejne 15.000 foczych szczeniąt zostało zabitych.

W 2-giej połowie lipca 2009 w Cape Cross w Namibii aresztowani zostali dziennikarz oraz operator Bart Smithers, filmujący przebieg polowania. 4 sierpnia zatrzymany został Neil Herman, fotograf mający udokumentować liczebność kolonii fok w Cape Cross .

Obecnie Francois Hugo z Seal Alert-SA nadal stara się zgromadzić środki potrzebne dla prowadzenia rozmów z firmą Hatem Yavuz oraz rządem Namibii celem zamknięcia zakładów i wykupienia koncesji na wybicie miliona foczych szczeniąt w ciągu najbliższych 10 lat .

Po utracie rynku europejskiego wskutek zakazu importu produktów foczych, wprowadzonego w 2009 r. przez Parlament Europejski, Rząd Namibii liczy na rynek chiński.
Poza walką o zamykanie kolejnych rynków oraz próbami wykupienia przemysłu, kolejnym rozwiązaniem jest przywracanie fok na ich pierwotne siedliska na wyspach.

Prowadzone od wieków polowania doprowadziły do całkowitej eksterminacji foczych kolonii na południowoafrykańskich wyspach . Foki uciekając szukały schronienia na stałym lądzie. Tak powstały istniejące obecnie focze kolonie na lądzie stałym. 3 z nich znajdują się w Namibii - w Cape Cross, Wolf Bay i Atlas Bay. To tam odbywają się coroczne komercyjne polowania. Około 2% dawnej populacji fok schroniło się na okolicznych wysepkach skalnych, zalewanych sztormowymi wodami południowego przylądka. Urodzone na skałkach foczki masowo giną, zabierane przez morze.

Końcem ubiegłego roku, dzięki prowadzonej przez Seal Alert-SA kampanii, rząd Południowej Afryki zawiesił swoją dotychczasową politykę przeganiania fok w wysp. Francois Hugo zajmuje się obecnie przeprowadzaniem fok ze skalnych wysepek na liczącą 11 ha wyspę Vondeling. Ciężarne samice, które udaje się przeprowadzić na wyspę mogą rodzić tam w bezpiecznym, chronionym otoczeniu. Na wyspach mają też szansę zadomowić się foczki ze schroniska Seal Alert-SA.
Jednak przeprowadzanie kolonii lądowych może być procesem bardzo trudnym i rozciągniętym na lata, gdyż dorosłe samice są przywiązane do swoich stałych siedlisk.

Kolejny sezon polowań rozpocznie się w lipcu .
W opinii prawników, namibijskie polowania naruszają zarówno obowiązujące w tym kraju regulacje dotyczące zasobów morskich, jak też z uwagi na okrucieństwo, Ustawę o Ochronie Zwierząt (Animal Protection Act ) z 1962 r.
Seal Alert-SA współpracuje z namibijskim oddziałem SPCA (Society for the Prevention of Cruelty to Animals ), by wstrzymać polowania drogą sądową .
Od 1962 r. namibijski przemysł futrzarski dokonał rzezi 2.129.940 foczych szczeniąt karmionych przez matki. Każda ta śmierć jest aktem okrucieństwa stanowiącym wykroczenie przeciw prawu.

Osoby , które chciałyby dopomóc w tej precedensowej próbie sądowego zakończenia ostatniego na świecie uboju foczych szczeniąt, może skontaktować się z Francois Hugo z Seal Alert-SA , adres mailowy az.oc.maw|noilaesas#az.oc.maw|noilaesas.

Proces sądowy wymagać będzie wsparcia finansowego, gdyż namibijskie SPCA, organizacja bezpośrednio uprawniona do wystąpienia z pozwem, nie dysponuje wystarczającymi środkami. Francois Hugo zwraca się do osób, które w ostatnich miesiącach deklarowały gotowość finansowej pomocy, o kontakt lub o bezpośrednie wpłaty na konto Seal Alert-SA .

12.07.2009 Polowanie jeszcze nie rozpoczęte, jednak czasu coraz mniej by ocalic namibijskie foczki.

1 lipca miały się rozpocząc polownia na foki w Namibii, jednak mimo zapewnień rządu Namibijskiego, że wszystko idzie zgodnie z planem do 10 lipca nie zabito ani jednej foczki.
Nagłośnienie informacji o tym, że Francois Hugo z pomocą aktywistów z całego świata pertraktuje z rządem Namibii oraz jedynym klientem futrzarską firmą Yavuz Group w sprawie wykupienia miliona fok, które miałyby zostac zabite w ciągu najbliższych 10 lat spowodowały niemałe zamieszanie.

seals.jpg

Od momentu rozesłania swojego apelu, Francois Hugo otrzymuje setki deklaracji (min. deklaracja na 150.000 $ od australijskiego biznesmena i na 100.000$ od chińskiego kanału telewizyjnego) jednak do tej pory nie uzyskał żadnej pomocy od największych międzynarodowych organizacji, które od lat znane są z kampanii na rzecz zakończenia polowań w Kanadzie, które posiadają wystarczające doświadczenie, zaplecze by prowadzic negocjacje z rządem Namibii.

Namibia zdobyła tylko jednego odbiorcę na skóry z fok - Yavuz Group. Dyrektor Yavuz Group, Hatem Yavuz, 26 czerwca wysłał do Francois Hugo propozycję wykupienia namibijskich polowań po czym kilka dni później skomentował to stwierdzeniem, że do tej pory nikt poważny (czyli z konkretną kasą) z nim się nie skontaktował. Hatem Yavuz miał chyba nadzieję, że Hugo szybko znajdzie kogoś kto od razu wyłoży 14 milionów dolarów amerykańskich na wykupienie prawa do polowań i całego zaplecza znajdującego się w Namibii. Potem w mediach kilkakrotnie zaprzeczał, że prowadzi jakiekolwiek rozmowy z Hugo, a w prywatnej rozmowie oświadczył, że po pierwsze Hugo nie miał prawa upubliczniac treści oferty, a po drugie Chińczycy są skłonni zapłacic dużo więcej za skóry z fok niż owe 14 mln $.

W tym czasie Francois Hugo kontaktował się już z rządem Namibijskim w sprawie wykupu polowań. Hugo ma nadzieję, że rząd Namibii zgodzi się na korzystne dla obu stron warunki:
Seal Alert-SA bedzie wpłacac co roku do rządu realną (czyli tyle ile rzeczywiście rząd zyskuje na każdej zabitej foce) wartośc 91.000 fok (to roczna kwota zaplanowana przez rząd) - 25.000$
Seal Alert-SA zapewni przeszkolenie i zatrudnienie łowców do roku 2019 - 230.000$ rocznie.
Łączna suma jest więc wielokrotnie niższa, niż proponowane przez Hatem Yavuz, który, co jest oczywiste widzi w tym opłacalny interes.

By przekonac rząd, Francois Hugo prosił duże organizacje min. WSPA, IFAW, HSI o poręczenie w wysokości 2 milionów dolarów oraz pomoc prawną w rozmowach. Jak dotąd nikt takiej pomocy nie zaoferował.

07.07.2009 Wyślij mail do rządu Namibii

adresy:
az.gro.aibiman|yraterces#az.gro.aibiman|yraterces, az.gro.aibiman|lopces#az.gro.aibiman|lopces, az.gro.aibiman|noceces#az.gro.aibiman|noceces, az.gro.aibiman|larutluc#az.gro.aibiman|larutluc, az.gro.aibiman|rollesnuocmoc#az.gro.aibiman|rollesnuocmoc, az.gro.aibiman|tnatsissamoc#az.gro.aibiman|tnatsissamoc,
an.vog.mpo|alugnan#an.vog.mpo|alugnan, an.vog.mpo|alihtamal#an.vog.mpo|alihtamal, an.vog.mpo|okabmn#an.vog.mpo|okabmn, an.vog.tem|hawtiadn-idnann#an.vog.tem|hawtiadn-idnann, an.vog.tem|etsoojl#an.vog.tem|etsoojl, an.vog.tem|alugnahsk#an.vog.tem|alugnahsk,
an.vog.rmfm|obmayia#an.vog.rmfm|obmayia, an.vog.rmfm|avuavugnk#an.vog.rmfm|avuavugnk, an.vog.rmfm|amaheehstf#an.vog.rmfm|amaheehstf, an.vog.itm|bogniegh#an.vog.itm|bogniegh, an.vog.itm|euqednilm#an.vog.itm|euqednilm
temat: Stop the seal slaughter

Dear Sir/Madam
I am shocked that the Namibian government is promoting the brutal, senseless slaughter of Cape fur seal pups and bulls. The pups are so young they are still nursing!
I have seen the sickening images of this horrifying massacre on YouTube and have forwarded this information to everyone I know.
These seals are dying due to starvation - a result of Namibia's reckless over-fishing. To massacre these seals, on top of causing their starvation is abominable.
This population is now in jeopardy. South Africa stopped killing seals years ago. Why does Namibia remain in the Dark Ages? You have an obligation to protect the Cape fur seal species.
I urge you to stop this slaughter at once. I will not travel to Namibia, nor will I purchase Namibian products until the Cape fur seal killing is banned forever.

[twoje imię i nazwisko]

28.06.2009 Namibia oferuje sprzedaż fok przeznaczonych na rzeź

Francois Hugo, wraz z swoją organizacją Seal Alert-SA, od 10 lat próbuje przekonać rząd Namibii do zaprzestania polowań i zajęcia się ochroną ginącego gatunku fok Cape fur (informacje o jego organizacji Seal Alert-SA i fokach z Namibii znajdują się na stronach: http://sealalertsa.wordpress.com).
Kilka dni temu rząd Namibii zaproponował mu… wykupienie biznesu futrzarskiego, a co za tym idzie całkowitą jego likwidację.

Jeśli uda się uzbierac wystarczającą ilośc pieniędzy i podpisac umowę z rządem Namibi, milion fok Cape fur zostanie ocalonych, a okrutna rzeź jaka ma miejsce w Namibii przejdzie do historii. Marzeniem Francois jest również zamienienie budynków należących do przemysłu futrzarskiego w muzeum poświęcone ochronie fok. Z swojej strony Francois oferuje pomoc rządowi Namibii w ochronie fok Cape fur i reintrodukcji fok na "foczej wyspie", na której foki z gatunku Cape fur zupełnie wyginęły.

Francois Hugo zwraca się teraz z apelem do organizacji, firm, ludzi, którym zależy na losie fok, o pomoc w realizacji tego niesamowitego pomysłu.
Rząd Namibii chce, by Francois wykupuł milion fok (Namibia posiada pozwolenie na zabicie miliona fok do roku 2019) i wycenił foki na 15$ za sztukę.
To duża suma do uzbierania jednak nie abstrakcyjna. Wystarczy, że znajdzie się tyle obrońców tych zwierząt, którzy wpłacą po 15$, ile jest fok do ocalenia! Zaraz po ogłoszeniu apelu zaczęły wpływac deklaracje od ludzi, którzy chcą pomóc ocalić foki i wielu z nich wpłaca więcej niż 15$.

Proszę roześlijcie ten apel jak najszybciej i jeżeli chcecie pomóc wpłacając 15$ natychmiast wyślijcie mail do Francois z krótką informacją; imię, nazwisko i kwota. Francois musi uzbierać deklaracje do 1 lipca.

Maile proszę wysyłac na adres:
az.oc.maw|noilaesas#az.oc.maw|noilaesas
jako temat proszę wpisac: Seal Alert-SA

Dotacje:
BANK : ABSA
http://www.absa.co.za/absacoza/content.jsp?/Home/Business/Banking-with-Us/Western-Union

Address :
Delphi Arch Office Park
Raats Drive
Table View, 7439
South Africa

SEAL ALERT-SA
ACC : 911 2201 321
BRANCH CODE : 632 005
SWIFT CODE : ABSAZAJJ
SA NAT.CLEARING CODE
BIC: (SWIFT-CODE) ABSAZAJJ

babyseal_2.jpg

Zdjęcia: Seal Alert-SA

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.