Protest Przeciw Zabijaniu Fok W Kanadzie

Zobacz również: Stop Rzezi Fok w Namibii

21.jpg javascript:;
Table of Contents

2006 seal slaughter

2007 seal slaughter

2008 seal slaughter

2009 seal slaughter

Fakty

5899x7vs9os2ha.gif

W ciągu tylko trzech lat (2004 - 2006) z przyzwoleniem rządu Kanady zabito blisko 1 000 000 fok. Trzy następne lata przyniosły śmierc fokom - warto podkreślic, że ta ilośc jest i tak znacznie mniejsza niż planowane kwoty przez Kanadę. Szybko topniejąca pokrywa lodowa w latach 2007 i 2008 spowodowały śmierc wielu foczek zanim myśliwi zdążyli do nich dortzec. Sezon 2009 był pod znaczną presją zbliżających się obrad KE, która zatwierdziła zakaz sprowadzania produktów z fok na rynek Unii Europejskiej.

Większość z zabijanych fok jest tak naprawdę foczymi dziećmi, nie starszymi niż 3 miesiące (przeciętna długość życia fok to 30 lat). Często zabijane są nawet kilkunastodniowe foki (powyżej 12 dnia życia). Nie potrafią jeszcze dobrze pływać, niechętnie opuszczają lód i są ufne wobec człowieka, przez co stają się bardzo łatwym łupem. Foki zabijane są w wyjątkowo okrutny sposób, m.in. za pomocą pałek. Wiele z nich wciąż żyje podczas obdzierania ich z futer. Te i inne nadużycia udokumentowane są w specjalnie przygotowanych raportach niezależnych ekspertów międzynarodowych.

09sealhunt6sm.jpg

Przez parę lat organizacje IFAW i HSUS monitorowały kanadyjskie polowania, zebierając dowody na potwierdzenie faktu, że kanadyjskie polowania nie przebiegają zgodnie nawet z przepisami DFO - Kanadyjskiego Ministerstwa Rybołówstwa i Oceanów, a do "humanitarnego" zabijania według norm europejskich bardzo im daleko. Dla potrzeb Komisjii Europejskiej EFSA przygotowała raport, w którym wykazano, że kanadyjskich polowań na foki nie można w żaden sposób określic jako "humanitarne".
Według EFSA kanadyjskie polowania powodują znaczne i nie do zaakceptowania cierpienie u fok; wszelkie zasady o traktowaniu zabijanych zwierząt nie są respektowane ani wymagane, łowcy nie przestrzegają przepisów dotyczących ssaków morskich, a rząd kanadyjski nie monitoruje polowań w odpowiedni sposób. Raport podaje, że według Burdon'a „polowania nawet nie spełniają podstawowych praw zwierząt obowiązujących w Kanadzie”.

Foki są zabijane głównie dla futra, które używane jest do produkcji modnej garderoby oraz innych przedmiotów. Istnieje mały rynek zbytu na foczy olej (zarówno dla zastosowania przemysłowego, jak i konsumpcji). Nie ma rynku zbytu na focze mięso - dotychczas pozostawało ono porzucone, gnijąc na lodzie w tym roku rząd kanadyjski nakazał zabieranie całych fok przez łowców - to ich wspaniały pomysł na uczynienie polowań bardziej humanitarnymi.
Rząd kanadyjski dotował polowania środkami wysokości 20 milionów dolarów pomiędzy 1995 i 2001 rokiem. Przez ostatnie lata informacje na temat wydatków rządu kanadyjskiego na utrzymanie polowań nie są powszechnie dostępne (!).

Polowania na foki budzą oburzenie na całym świecie, a rzady poszczególnych państw podejmują konkretne działania mające na celu zatrzymanie brutalnych polowań:

• W roku 2004 rządy Belgii i Luksemburga ogłosiły dekret de facto ustanawiający całkowity zakaz importu produktów z fok. Włochy i Holandia ogłosiły, że postąpią podobnie. Włochy i Holandia ogłosiły, że postąpią podobnie.
- W 2006 Belgii jednomyślnie zatwierdzono całkowity zakaz sprowadzania na teren kraju wszelkich produktów pochodzących od fok, co sprawiło, że Belgia stała się pierwszym krajem w Unii Europejskiej, który zrobił takie posunięcie. Wprowadzenie zakazu zamknęło belgijski rynek przed komercyjnym handlem foczymi produktami. i jednocześnie w wyrazisty sposób informuje Rząd Kanady, że Belgia nie chce brać udziału w tym okrutnym polowaniu na fok

Zakaz wprowadzania produktów z fok na rynek Unijny:

• W 2004 roku Rada Europy przedstawiła rezolucję, w której doradzała zakazać wszystkim podlegającym jej jednostkom handlu produktami z fok.

• W lutym 2005 roku Senat Stanów Zjednoczonych ustanowił uchwałę wzywającą rząd Kanady do zaprzestania polowania.

• W 2005 roku 153 członków brytyjskiej Izby Gmin podpisało dokument wzywający rząd Wielkiej Brytanii do zakazania importu i handlu wszystkimi produktami z fok.

• W sierpniu 2006r. Parlament Europejski wezwał Komisję, by wprowadziła obowiązujący w całej Unii Europejskiej zakaz handlu wszystkimi produktami pochodzącymi od fok. W oficjalnej odpowiedzi Komisja oświadczyła, że - jak w przypadku wszystkich innych propozycji legislacyjnych - niezbędne jest dalsze dochodzenie w tej sprawie zanim zakaz foczych produktów zostanie ustanowiony. Wypowiedź Komisji dosłownie brzmiała: "Opierając się o pełne, obiektywne oszacowanie, zostaną wyciągnięte z niego wnioski i jeśli sytuacja będzie dawała ku temu podstawy, zostanie następnie przedstawiony odpowiedni projekt ustawy."
Rada europy w 2006 roku również wypowiedziała się jednoznacznie negatywnie na temat polowań. Niektóre kraje takie jak Chorwacja czy Belgia, nie czekając na rozstrzygnięcia PE, wprowadziły zakaz importu foczych futer. USA i Meksyk taki zakaz wprowadziły wiele lat temu.

• 23.07.08 KE zatwierdziła propozycję wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok, przez kolejny rok trwała batalia o tekst zakazu, wreszcie zakaz pzyjęto 05.05.2009. Niestety potrzeba kolejnych miesięcy by zakaz zaczął obowiązywac.

151p.jpg


Również Polska była znaczącym importerem foczych skór. W 2002 i 2003 r. zajmowaliśmy
odpowiednio 4 i 3 miejsce na świecie jeśli chodzi o wartość importu.

Akcję przeciw zabijaniu fok w 2004 roku rozpoczęło polskie stowarzyszenie EMPATIA
działające na rzecz wszystkich zwierząt. W 2006 do akcji przyłączyła się Fundacja Viva.
Obie organizacje przygotowały petycję : "Od rządu kanadyjskiego domagamy się zaprzestania
polowań a od polskiego wprowadzenia zakazu importu produktów wykonywanych z foczych futer."
Petycję z ponad 13.000 podpisów zaprezentowano w sejmie, jednak Polski rząd nie zdobył się nigdy
na wprowadzenie zakazu handlu produktami z fok !! Doczekaliśmy się zainteresowania grupy
parlamentarzystów jednak Interpelacja nr 2262: w sprawie importu foczych skór i produktów
z fok do Polski, uzyskała odpowiedź negatywną !!

Wiecej o kanadyjskich polowaniach na foki

arrows_green_005.gifPolowania Na Foki W Kanadzie
VVV
VVV
VVV
VVV
VVV
VVV
VVV
VVV147.jpg

Akcje

Podpisz się pod bojkotem produktów kanadyjskich pochodzących z morskich zwierząt:

Podpisz bojkot

Zyski z foczych skór nie są głównym źródłem dochodów dla kanadyjskiego przemysłu rybnego (polowania na foki to dzieło kanadyjskiego przemysłu rybnego) największe zyski czerpie on z handlu zwierzętami morskimi (ryby, kraby, małże) oraz przetworami rybnymi (głównie eksport do USA - około 75% produktów "morskich" na rynku w USA pochodzi z Kanady). Bojkot kanadyjskich produktów szczególnie z strony amerykanów powinien dać do myślenia rządowi kanadyjskiemu, który do tej pory nic nie robi sobie z wyraźnego potępienia polowań na foki.

VVV

reddragon.gif

Podpisz petycję skierowaną do Ambasadora Kanady w Polsce:

Podpisz

VVV
foczka.jpg

reddragon.gif

Więcej petycji i akcji dla fok w języku angielskim:

http://againess-en.wikidot.com/stop-the-slaughter-of-baby-seals#toc6

Aktualności

18.03.2010 Kanada zamierza zabic jeszcze więcej

15 marca, w dzień akcji dla fok kanadyjskich, obchodzony na całym Świecie DFO ogłosiło nową kwotę połowów na ten rok - 388,200 fok trzech gatunków. Jest to kwota o 50.000 wyższa niż zapowiadano. To posunięcie świadczy tylko i wyłącznie o tym, że Kanada walczy z aktywistami.
Wiadomo, że warunki pogodowe są bardzo złe i stawiają polowania pod znakiem zapytania. W wyniku złej pogody, w zeszłym roku udało się łowcom zabic "tylko" 65.000 i nie ma szans by w tym roku zrealizowali swój plan.
Ogłoszenie wyższej kwoty w dniu akcji dla fok, podczas gdy aktywiści proszą o odwołanie polowań ze względu na tragiczne warunki pogodowe i wysoką śmiertelnośc fok miało na celu jedynie pokazanie, że Kanada nie robi sobie nic z aktywistów i swoich obywateli, których według najnowszych sądarzy 75% jest przeciwna polowaniom.

17.03.2010 Międzynarodowy Dzień Akcji Dla Fok w Polsce

Relacja z demonstracji pod ambasadą kanadyjską, zorganizowanej przez Empatię:
http://empatia.pl//str.php?dz=103&id=782

W ramach kampanii informacyjnej przeciwko polowaniom na foki Viva umieściła spoty video kampanii w środkach transportu publicznego; spot można zobaczyć tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=bDw6OaM4dP8&feature=related

12.03.2010 Kanadyjski senator walczy o odwołanie polowań

Gdy rok temu senator Mac Harb po raz pierwszy wystąpił z propozycją wprowadzenia zakazu polowań na foki w wodach Kanady rok temu jego koledzy potraktowali go jak idiotę. Senator nie dał rady namówic żadnego z nich by wsparli jego pomysł (pomysłodawca potrzebuje jednej osoby wspierającej by doprowadzic do głosowania nad przyjęciem propozycji przez parlament).
Jednak przez aktywistów Mac Harb został uznany za bohatera i z ich wsparciem postanowił walczyc dalej o przedstawienie swojej propozycji w kanadyjskim parlamencie.
Organizacje walczące o zakończenie polowań; HSUS i IFAW zorganizowały kampanie dzięki, którym w krótkim czasie uzbierano 650.000 podpisów od kanadyjczyków popierających zakaz polowań.
Podczas wspólnej konferencji prasowej senator Mac Harb, Humane Society International/Canada i klimatolog Cynthia Tynan wezwali rząd Kanady do odwołania polowań ze względu na katastrofalny stan pokrywy lodowej, który może spowodowac w tym roku śmierc wielu fok.
W kolejnym podejściu Mac Harb, uzyskał jeden podpis (od konserwatysty Lowell Murray), który umożliwił poddanie jego propozycji głosowaniu jednak (oczywiście) propozycja została odrzucona.
Minister Rybołówstwa Gail Shea za całe "zamieszanie" skrytykowała lidera liberałów, za to, że nie był w stanie powstrzymac senatora Mac Harb przed próbą wprowadzenia swojego pomysłu do parlamentu szczególnie teraz gdy "kanadyjczycy powinni jednogłośnie wspierac naszych łowców i północnokanadyjską społecznośc". W swoim wystąpieniu Shea wezwała liberałów do oficjalnego przedstawienia swojego stanowiska w tym temacie i zapewne oczekuje, że nieposłuszny senator albo zmieni zdanie albo zrezygnuje z funkcji.

11.03.2010 Kanadyjska propaganda

W ostatnich dniach o polowaniach jest głośno na całym świecie, ale szczególnie głośno jest w Kanadzie.
Podczas gdy organizacje walczące o ochronę fok i zaprzestanie polowań próbują przekonac rząd chociażby do odwołania tegorocznych polowań ze względu na tragiczny stan pokrywy lodowej i spodziewaną wysoką śmiertelnośc młodych fok, kanadyjscy politycy ostentacyjnie okazują poparcie dla polowań, tzn. w ich wypowiedziach brzmi to "poparcie dla łowców i ich rodzin' lub "poparcie dla społeczności północnokanadyjskich".
W czasie ostatniej sesji parlamentarzyści reklamowali dania z mięsa fok serwowane przez restaurację parlamentarną podkreślając lekceważący stosunek do unijnego zakazu "mamy nadzieję, że goście z Europy skosztują tego mięsa któregoś dnia".
Faktem jest, że mięso z fok nie jest stałą pozycją menu - okazją do jego serwowania w tym tygodniu stał się oficjalny launch wydany przez kanadyjski rząd, na który oprócz senatorów i parlamentarzystów zaproszono władze prowincji Quebec, Newfoundland i Nunavut oraz… Miss Nowwfundlandi i Labradoru Sara Green.

02.03.2010 Odwołano polowania na wyspie Hay

Oficjalne oświadczenie głosi, że rząd jest gotowy by pomóc łowcom znaleźc kupca na skóry - jednak nie w tym sezonie. "Naszym celem jest rynek azjatycki i tam będziemy szukac zbytu na produkty z fok, nie tylko same skóry".

02.03.2010 Pogoda zagraża fokom grenlandzkim

Co roku pod koniec lutego samice foki grenlandzkiej (Pagophilus groenlandicus, ang. harp seal) udają się na południe (ok. 4500 km) na stanowiska lęgowe by wydac na świat swoje potomstwo (którego częśc, z nieuzasadnionych powodów jest brutalnie mordowana przez kanadyjskich łowców).
Foki gromadzą się na lodzie pokrywającym Zatokę Świętego Wawrzyńca, rodzą młode i pielęgnują je przez następne dwa tygodnie.
Jednak w tym roku sytuacja dla fok jest dramatyczna - na zatoce prawie wogole nie ma pokrywy lodowej. Według informacji podanej przez ekologów tak znikomej pokrywy lodowej w Zatoce Św. Wawrzyńca nie widziano przez ostatnie 30 lat.
Samice foki grenlandzkiej potrzebują stanowisk lęgowych na pokrywie lodowej by urodzic młode. Co prawda natura zabezpieczyła te zwierzęta przed "chwilowym" brakiem miejsca lęgowego; samica może wstrzymac poród do dwóch tygodni.
Jeśli foki nie znajdą lodu na zatoce popłyną dalej by w ciągu tych dwóch tygodni znaleźc inne miejsce. Według ekologów foki popłyną spowrotem na północ i częśc urodzi małe w Zatoce Północnej lub u wybrzeży Nowofunlandii jednak częsc z nich będzie musiała urodzic w wodzie, co dla małych oznacza śmierc.
Foki grenlandzkie przychodzą na świat w białym, puchowym futerku określanym jako „whitecoat”, które utrzymuje się tak długo jak szczenię ssie mleko, czyli do 12-14 dnia życia. W tym czasie młode foki pozostają pod opieką matki. Po okresie karmienia samice wracają do wody, a małe foki, w nowym futrze określanym jako „ragged jacket”, samotnie spędzają kolejne dwa tygodnie na lądzie. W ciągu tych dwóch tygodni, czyli między około 14 a 28 dniem życia foki nic nie jedzą - wykorzystują zapas nagromadzony podczas dwóch pierwszych tygodni życia, kiedy to były karmione mlekiem matki i tracą na wadze. Nie są w stanie uciec do wody przed zagrożeniem, ponieważ nie potrafią jeszcze pływać. Dopiero po kolejnym linieniu foki, już w futrze określanym jako „beaters”, udają się po raz pierwszy do wody.
Ostatnie lata przyniosły śmierc wielu małym foczkom; według naukowców pokrywa lodowa zmniejsza się co roku od 16 lat przy czym jej stan w kilku ostatnich latach znacznie wpłynął na śmiertelnośc foczych szczeniąt.
Według IFAW ten problem nie jest brany pod uwagę przez DFO (Ministerstwo Rybołówstwa i Oceanów Kanady), które określa populację foki grenlandzkiej jako liczną i nie widzi żadnego zagrożenia dla populacji foki grenlandzkiej jakim moga byc polowania.
IFAW wzywa DFO do ochrony populacji foki grenlandzkiej i zakończenia polowań.
"IFAW zawsze wzywał rząd Kanady do zaprzestania polowań na foki gdyż jest to proceder niehumanitarny i nieuzasadniony. Jeśli będzie trzeba wstrzymac polowania z powodu zmian klimatycznych, utraty lęgowisk i spadku liczebności populacji fok, nie będziemy mieli z czego się cieszyc. Przeciwnie będziemy opłakiwac kolejną klęskę bezcennego gatunku, która jest dziełem DFO."

28.02.2010 DEMONSTRACJA Empatii przeciw rzezi fok w Kanadzie

Przyłączcie się do akcji Stop rzezi fok 12 marca 2010 przed Ambasadą Kanady w Warszawie!

info: http://empatia.pl/str.php?dz=101

28.02.2010 Jest nadzieja dla fok szarych z Nowej Szkocji

Ciągle mamy nadzieję, że nie dojdzie do polowania w rezerwacie na wyspie Hay. Mimo, iżoficjalnie polowania rozpoczęto 8 lutego do tej pory nie zabito żadnej foki.
Rząd Nowej Szkocji cały czas zapewniał, że będzie miał kupca na skóry focze jednak wydaje się, że nie doszło do porozumienia. Niestety istnieje możliwośc, że rząd sam wykupi skóry od łowców. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie i polowania zostaną odwołane.

23.02.2010 Potrzebni chętni do zorganizowania akcji przeciwko polowaniom na foki!

Każdego roku na całym świecie zabijanych jest kilkaset tysięcy fok i foczych szczeniąt. Część z nich jest nadal świadoma podczas obdzierania ze skóry doświadczając niewyobrażalnego cierpienia. Dzięki kampanii prowadzonej przez wiele organizacji na całym świecie udało się wprowadzić zakaz importu produktów pochodzących z polowań na foki do UE ale nadal potrzebna jest presja na rządy krajów, w których polowania mają miejsce - tylko z Waszą pomocą możemy zakończyć ten okrutny proceder!

Fundacja Viva akcja dla zwierząt szuka osób, które chciałyby pomóc zorganizować akcję przeciwko polowaniom na foki.

Bezpłatne materiały można zamówić na stronie:
http://ratujfoki.pl/akcja/

Międzynarodowy dzień akcji dla fok to 15 marca

09.02.2010 Kanadyjczycy rozpoczynają rzeź szarych fok w rezerwacie na wyspie Hay

Trzeci rok z rzędu kanadyjczycy zdecydowali się na okrutną rzeź fok szarych w rezerwacie na wyspie Hay. Jest to bardzo okrutna rzeź gdyż łowcy njpierw zaganiają foki, potem tłuką je drewnianymi palkami i na końcu rozcinają nożami.
Polowania mają rozpocząc się lada dzień, na miejscu są już ekipy z HSUS.
Z zabitych 2500 fok na wyspie Hay w ubiegłym roku udało się sprzedac tylko 200 skór i najprawdopodobniej skóry zakupiła Nowofunlandzka firma New Tan Furs Inc. tylko po to by pokazac, że wspierają polowania.
W tym roku zatwierdzono kwotę 2200 fok do zabicia. Podobno jest jakiś kupiec, który ma zapłacic powyżej 17$ za sztukę, ale nie wiadomo ile sztuk zakupi.

03.02.2010 Polowania 2010 za wszelką cenę?

Kanadyjska propaganda głosi, że przychody z polowań to źródło utrzymania wielu rodzin, a nawet całej społeczności nowofunlandzkiej.
Faktem jest, że ci, którzy pracują przy polowaniach za darmo tego nie robią - łowcy dostają pieniądze za skóry, całą resztę opłaca rząd kanadyjski.

Zabiegi rządu kanadyjskiego o utrzymanie polowań, kosztują kanadyjczyków znacznie więcej niż jakiekolwiek dochody z polowań.
Z raportów IFAW i HSUS opierających się na danych z DFO (Kanadyjski Wydział do Spraw Rybołówstwa i Oceanów) zyski z foczych skór nigdy nie stanowiły głównego dochodu ludzi biorących w nich udział, jak również nie przynosiły zysków jakimi chwalił się rząd kanadyjski
gdyż rząd najpierw dotował polowania (1995 - 2001), później sponsorował min. ochronę polowań, promowanie polowań i lobbying przeciw unijnemu zakazowi.
polowania na foki są subsydiowane przez DFO
Ostatnie trzy latach polowań przyniosły wyłącznie straty, do czego Kanada się nie przyznaje, ale ogólnie dostępne dane są oczywiste.
W roku 2007 z powodu złej pogody odłowiono 80% zakładanej ilości. W 2008 zła pogoda ponownie spowodowała topnienie pokrywy lodowej i śmierc wielu małych foczek, dodatkowo wieści napływające z Unii Europejskiej ograniczyły popyt na skóry. Nie dośc, że Kanada nie odłowiła zakładanej kwoty to nie zdołała sprzedac wszystkich skór, a cena, według łowców spadła do granicy opłacalności.
Rok 2009 to rok klęski dla rządu kanadyjskiego; pomimo braku kupców na pozostałe z roku 2008 skóry i wbrew krytyce mediów rozpoczęto polowania. Jednak cena jaką oferowana łowcom - 12$ za sztukę, była niewystarczająca by przekonac wszystkich do udziału w polowaniach (według łowców cena poniżej 35$ za sztukę nie wystarcza na pokrycie ich kosztów). Sezon 2009 zakończono na ilości 60.000 zabitych fok.

Za porażkę ubiegłorocznych media winiły głównie unijny zakaz, później kryzys gospodarczy.
Rząd Kanadyjski podkreślał, z arogancją, że zakaz unijny nie ma większego znaczenia dla Kanady, gdyż głównymi odbiorcami produktów z fok są klienci z Rosji i Chin i z pewnością oddetchnął z ulgą na wieśc, że UE nie wprowadzi, jak zapowiadano poprzednio (i na co my mieliśmy nadzieję) całkowitego zakazu - czyli obejmującego również tranzyt produktów z fok przez kraje Unii (skóry z fok trafiają do Chin i Rosji z portów europejskich).
Kanada ma ciągle nadzieję, że największe rynki zbytu na futra Chiny i Rosja są w stanie utrzymac kanadyjskie polowania. Handlowcy jednak podkreślaja, że trendy w modzie wyznaczają włoskie i francuzkie wybiegi - jeśli tam nie zobaczymy futer z fok, nie będą one modne również w Chinach i Rosji.

07.01.2010 Rząd Kanadyjski Walczy!

W obliczu klęski sezonu polowań 2009 i zmory zakazu unijnego rząd kanadyjski wzmożył swoją batalię o bestialskie mordowanie foczek.

Premier, Stephen Harper, powtórzył wyczyn swojej koleżanki Michealle Jean, zjadając surowe mięso foki w świetle kamer. Rząd kanadyjski
wysłał delegację na polowania do Namibii w geście przymierza oraz zafundował swoim parlamentarzystom teczki oprawione w skórę fok
i restaurację serwującą mięso z fok.

Na początku listopada Kanada złożyła skargę do WTO (World Trade Organisation) na zakaz wprowadzania produktów z fok pochodzących
z kanadyjskich polowań na rynek europejski, który według Kanady narusza międzynarodowe prawo handlowe.
Według przepisów WTO, strony (Kanada i Unia Europejska) mają 60 dni na rozwiązanie sporu między sobą, jeśli tego nie zrobią WTO może
wszcząc postępowanie.
Decyzję swojego rządu głośno wspierał związek Inuitów, których prezes Mary Simon stwierdziła, że wyłączenie przez UE z zakazu polowań
prowadzonych przez Inuitów nie ma dla nich żadnego znaczenia skoro UE chce wyeliminowac produkty z fok to znaczy, że ich produkty również.

Jednak najnowszy projekt rządu kanadyjskiego przeszedł chyba nasze oczekiwania - otóż zawzięci politycy postanowili uderzyc w źródło
wszystkich problemów - czyli kampanie internetowe przeciw polowaniom na foki.
Według rządu kanadyjskiego "koalicja ugrupowań i organizacji" wystepujących przeciw kanadyjskim polowaniom skutecznie wykorzystuje
najnowsze technologie przekazu, w tym internet rozprowadzając kłamstwa wśród ludzi na całym Świecie.
Tak więc, by zripostowac wszystko, co krąży w internecie na temat kanadyjskich polowań, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kanady
podpisało kontrakt z firmą MERX (wart "od 50 do 100 tysięcy dolarów") na, jak to przedstawiono w oświadczeniu, "poprawienie wizerunku
i sprostowanie wiadomości dotyczących polowań na foki w internecie".
Swoją decyzję kanadyjskie MSZ uzasadnia: "Zorganizowana opozycja przeciw kanadyjskim polowaniom, rośnie systematycznie obejmując
coraz więcej krajów od (…) roku 2006 (…) ich taktyka obejmuje umieszczanie video i zdjęc na platformach takich jak You Tube i Flickr, które
mają największą oglądalnośc".
Simone MacAndrew, rzecznik MSZ w mailu do CBC News napisała "Kanada podejmuje wszelkie możliwe kroki by zapewnic, że kanadyjskie
polowania na foki są prowadzone w sposób humanitarny, są dobrze kontrolowane i nie zagrażają populacji tych zwierząt.'
Taki właśnie obraz rząd kanadyjski chce promowac w internecie za pomocą nowego projektu, ale nie tylko. Projekt ma obejmowac również:
- monitorowanie i ripostowanie wszystkich "nieodpowiednich" opinii publikowanych przez przeciwników polowań
- publikowanie zbalansowanych opinii i korygowanie błędnych informacji
- utworzenie aktywnej i zaangażowanej społeczności internetowej poprzez edukację i dialog jako fundamentu dla przyszłych programów
i kampanii
- komunikację rządu kanadyjskiego z społecznością kanadyjską i międzynarodową online
No cóż, w sumie nie ma się co dziwic; zbliża się olimpiada w Vancouver i sezon polowań 2010, a w necie trwają kampanie bojkotujące
polowania, olimpiadę, Kanadę i kanadyjskie produkty.

28.06.2009 Rząd Namibii oferuje sprzedaż fok przeznaczonych na rzeź

Francois Hugo, wraz z swoją organizacją Seal Alert-SA, od 10 lat próbuje przekonać rząd Namibii do zaprzestania polowań i zajęcia się ochroną ginącego gatunku fok Cape fur (informacje o jego organizacji Seal Alert-SA i fokach z Namibii znajdują się na stronach: http://sealalertsa.wordpress.com).
Kilka dni temu rząd Namibii zaproponował mu… wykupienie biznesu futrzarskiego, a co za tym idzie całkowitą jego likwidację.

Jeśli uda się uzbierac wystarczającą ilośc pieniędzy i podpisac umowę z rządem Namibi, milion fok Cape fur zostanie ocalonych, a okrutna rzeź jaka ma miejsce w Namibii przejdzie do historii. Marzeniem Francois jest również zamienienie budynków należących do przemysłu futrzarskiego w muzeum poświęcone ochronie fok. Z swojej strony Francois oferuje pomoc rządowi Namibii w ochronie fok Cape fur i reintrodukcji fok na "foczej wyspie", na której foki z gatunku Cape fur zupełnie wyginęły.

Francois Hugo zwraca się teraz z apelem do organizacji, firm, ludzi, którym zależy na losie fok, o pomoc w realizacji tego niesamowitego pomysłu.
Rząd Namibii chce, by Francois wykupuł milion fok (Namibia posiada pozwolenie na zabicie miliona fok do roku 2019) i wycenił foki na 15$ za sztukę.
To duża suma do uzbierania jednak nie abstrakcyjna. Wystarczy, że znajdzie się tyle obrońców tych zwierząt, którzy wpłacą po 15$, ile jest fok do ocalenia! Zaraz po ogłoszeniu apelu zaczęły wpływac deklaracje od ludzi, którzy chcą pomóc ocalić foki i wielu z nich wpłaca więcej niż 15$.

Proszę roześlijcie ten apel jak najszybciej i jeżeli chcecie pomóc wpłacając 15$ natychmiast wyślijcie mail do Francois z krótką informacją; imię, nazwisko i kwota. Francois musi uzbierać deklaracje do 1 lipca, wiadomo, że przelewy będą szły znacznie dłużej dlatego Francois poprosił rząd Namibii o wstrzymanie polowań na czas negocjacji.

Maile proszę wysyłac na adres:
az.oc.maw|noilaesas#az.oc.maw|noilaesas
jako temat proszę wpisac: Seal Alert-SA

Dotacje proszę wpłacac:
BANK : ABSA
http://www.absa.co.za/absacoza/content.jsp?/Home/Business/Banking-with-Us/Western-Union

Address :
Delphi Arch Office Park
Raats Drive
Table View, 7439
South Africa

SEAL ALERT-SA
ACC : 911 2201 321
BRANCH CODE : 632 005
SWIFT CODE : ABSAZAJJ
SA NAT.CLEARING CODE
BIC: (SWIFT-CODE) ABSAZAJJ

20.06.2009 Największa i najbardziej okrutna rzeź fok: 1 lipca Namibia

Polowania na foki w Namibii, które mają rozpocząć się 1 lipca, mogą stac się w tym roku największą rzezią fok na Ziemi jeśli Namibijczycy zabiją planowaną ilość 95.000 zwierząt (Kanadyjski sezon zakończono na ilości 65.000 - czyli jednej czwartej planowanej kwoty).
Bez wątpienia natomiast będą najokrutniejszą rzezią fok na Ziemi. W Namibii wciąż używa się pałek i zabija młode foczki pozostające pod opieką matek. Rzeź odbywa się w koloniach karmiących matek powodując niewyobrażalny strach i stres wśród zwierząt.

Polowania w Namibii mają charakter czysto komercyjny; zabija się małe foczki, których futro jest najdroższe i by zagwarantować najwyższą jakość skór zabija się foki pałkami, które nie uszkadzają skóry.

Ta barbarzyńska metoda, jak i zabijanie młodych foczek zostały zakazana w krajach, które wciąż zabijają te zwierzęta dla ich futra. Co więcej Namibia posiada przepisy prawne chroniące zwierzęta, według których bicie zwierzęcia z skutkiem śmiertelnym jest przestępstwem, a wybijanie dzikich zwierząt jest zakazane.

Zupełnie niezrozumiałe jest postępowanie Ministerstwa Rybołówstwa Namibii, które wbrew przepisom i w obliczu upadającego rynku futer z fok, regularnie od 2000 roku podwyższa kwoty fok do zabicia.

Namibijczycy wykorzystują swoje prawo do polowań na zagrożony gatunek fok - Cape fur, które zezwala Namibii na wybicie miliona tych zwierząt do roku 2019. Namibijski przemysł futrzarski to nie tylko łowcy, ale całe zaplecze logistyczne z dwiema fabrykami w Namibii I Turcji. Rząd Namibii nie ma zamiaru rezygnować z polowań nawet w obliczu braku zbytu na skóry (z tego co wiadomo na ten rok Namibia nie ma jeszcze żadnego kontraktu na sprzedaż skór).

Tak wygląda rzeź fok w Namibii:

15.05.2009 Olimpiada 2010 promocją rzezi fok ??

Informacja o zamknięciu przez UE rynku unijnego dla produktów z fok pochodzących z komercyjnych polowań, z pewnością dotknęła rząd kanadyjski, a w połączeniu z kryzysem ekonomicznym wpłynęła na znaczny spadek popytu na skóry z fok. Ceny skór spadły do 12$ za sztukę, co zmusiło łowców do zakończenia tegorocznego polowania na ilości 65.000 (planowano 273.000) zabitych fok.

Zawziętość kanadyjskiego rządu jednak wciąż nie przestaje zdumiewać.
Michelle Jean, Gubernator Generalny i reprezentant Królowej Brytyjskiej w Kanadzie, w geście solidarności z łowcami fok, zjadła kawałek surowego serca foki przed kamerami http://www.thestar.com/videozone/640438.
Zaś parlamentarzyści przyjęli jednomyślnie wniosek nawołujący rząd do promowania polowań w czasie Olimpiady 2010 poprzez wyposażenie członków kanadyjskiej reprezentacji olimpijskiej w elementy odzieży wykonane z foczej skóry.

Kanadyjski Komitet Olimpijski nie chce upolityczniania igrzysk "jako, że sprawa kanadyjskich polowań na foki stała się sprawą polityczną", nie chce też protestów jakie miały miejsce w czasie olimpiad Atenach w 2004 (przeciw wybijaniu bezdomnych zwierząt) i Beijing w 2008 (przeciw amaniu praw czowieka) wyjaniał Mike Chambers, a Chris Rudge dodał, że tak czy inaczej jest za późno na jakiekolwiek zmiany ponieważ projekty strojów sportowców zostały już zaakceptowane przez komitet i przesłane do produkcji.

Pomysł parlamentarzystów skrytykował członek IOC (Międzynarodowy Komitet Olimpijski) Dick Pound, nazywając go "głupim" i "absurdalnym" pomysłem i podsumowując "Kanadyjczycy powinni upomnieć swój parlament, by zajął się czymś bardziej pożytecznym". Również Premier Brytyjskiej Kolumbii, Gordon Campbell, jest zdania, że parlament zajmuje się tym czym nie powinien szczególnie w tak trudnych ekonomicznie czasach.

Parlamentarzyści jednak upierają się by wykorzystać każdą możliwość do promowania polowań i zapewne, jeszcze bardziej, pokazania, że nie przejmują się unijnym zakazem.
Gary Lunn, minister sportu, stwierdził, że rząd nie może zmusić komitetu olimpijskiego do włączenia skór foczych w stroje sportowców, ale polowania i produkty z fok mogą byc promowane na igrzyskach tak samo jak każdy inny kanadyjski produkt.

05.05.2009 Zakaz importu produktów z fok do krajów Unii Europejskiej - przyjęty przez Parlament Europejski.

Zakaz został przyjęty zdecydowaną większością głosów w Parlamencie; 550 europosłów głosowało za, 49 przeciw, 41 wstrzymało się od głosu. Chociaż nie jest to całkowity zakaz (dotyczy umieszczania produktów z fok na rynku unijnym) to duży sukces

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+IM-PRESS+20090504IPR54952+0+DOC+XML+V0//PL
"Parlament przyjął uzgodniony z państwami członkowskimi projekt rozporządzenia, na mocy którego wprowadzony zostanie zakaz handlu produktami z fok. Nieliczne wyjątki będą możliwe pod warunkiem spełnienia określonych wymogów dotyczących sposobu i metod stosowanych przy zabijaniu i skórowaniu zwierząt. Zakaz nie będzie obejmował produktów z fok uzyskanych w drodze tradycyjnych polowań prowadzonych przez społeczności Eskimosów i przyczyniających się do ich utrzymania.

Przeważająca większością głosów (550/49/41) posłowie zatwierdzili kompromisową treść rozporządzenia, które wprowadza daleko idące obostrzenia we wprowadzaniu na wspólny rynek produktów uzyskanych z fok. Nowe regulacje na poziomie wspólnotowym zastąpią różnorodne środki stosowane przez niektóre państwa członkowskie, co sprawi, że handel tymi produktami na terenie UE będzie odbywał się na ujednoliconych warunkach. Projekt wychodzi naprzeciw zaniepokojeniu opinii publicznej odnośnie przestrzegania zasad dobrostanu zwierząt przy zabijaniu i skórowaniu fok. Istniały obawy, że wiele produktów jest wytwarzanych z fok zabitych i oskórowanych w warunkach, w których zwierzęta te, jako ssaki zdolne do odczuwania, doświadczyły bólu, strachu i cierpienia.

W praktyce zakaz oznacza, że z rynku znikną towary produkowane z mięsa, tłuszczu i skór fok, takie jak torby, buty, nakrycia głowy i rękawice używane m.in. przez narciarzy, bokserów i motocyklistów. Nie będzie wolno wprowadzać na rynek niektórych produktów farmaceutycznych produkowanych z fok, na przykład suplementów diety zawierających kwasy tłuszczowe Omega 3.

Odstępstwa
Produkty z fok będące owocem tradycyjnych polowań prowadzonych przez społeczności Eskimosów i przyczyniające się do ich utrzymania zostaną wyłączone z zakresu rozporządzenia. Dozwolone będą także polowania, których zasady określone zostały na podstawie prawa krajowego i których celem jest zapewnienie zrównoważonego użytkowania zasobów morskich.

Import
Zakaz obejmuje nie tylko produkty wyrabiane na terenie UE, ale także importowane z krajów trzecich. Wyjątkiem będzie import towarów przeznaczonych do osobistego użytku podróżnych lub ich rodzin. Charakter i ilość tych towarów nie mogą wskazywać na ich przywóz w celach handlowych.

Wejście w życie
Rozporządzenie wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu. Zapisy dotyczące wprowadzania na rynek produktów z fok będą obowiązywać państwa członkowskie bezpośrednio po 9 miesiącach od wejścia w życie."

04.05.2009 Dziś debata, jutro głosowanie

Debata na posiedzeniu parlamentu wypadła korzystnie dla fok, całkowity zakaz poparł również europarlamentarzysta z Szwecji. Oczywiście nie zabrakło przemówień (?!) przeciw zakazowi, ale śmieszna argumentacja raczej nie wypadła przekonująco.
Głosowanie już jurto.

27.04.2009 EU popiera zakaz !!

Na spotkaniu poprzedzającym plenarne posiedzenie parlamentu, ambasadorowie krajów członkowskich oficjalnie poparli plan wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok.

20.04.2009 Norwegia grozi Unii Europejskiej

foka.jpg

Reuters, Bruksela: Norweski Minister Spraw Zagranicznych Jonas Gahr Stoere, napisał list do Komisarz Handlu Zagranicznego UE, Catherine Ashton, w którym przedstawił stanowisko Norwegi w sprawie zakazu handlu produktami z fok, który Unia Europejska zamierza wprowadzic.
Norwegia, w przypadku wprowadzenia tego zakazu, zamierza zwrócic się do WTO o roztrzygnięcie czy Komisja Europejska ma prawo wprowadzic taki zakaz (tym samym straszyła Unię Europejską Kanada). Według Norwegów ten zakaz "będzie niebezpiecznym precedensem w kwestii eksploatowania odnawialnych źródeł".
Norwegia nie jest członkiem Unii, jednak należy do tych państw, które czerpią zyski z polowań na foki i handlu skórami z tych zwierząt; Kanada, Grenlandia i Namibia zabijają 60% z 900.000 fok zabijanych rocznie, pozostałe 40% fok zabija się na Islandii, w Norwegii, Szwecji, Finlandii, UK i USA.

14.04.2009 Akcja mailowa przed głosowaniem w Parlamencie Europejskim

Miejmy nadzieję, że to już ostatnia akcja mailowa dotycząca wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w UE.
Termin glosowania, na sesji plenarnej Parlamentu UE: 5 maj
Dzień wcześniej - 4 maja - debata w Parlamencie.

Konieczna jest pomoc w przekonaniu najbardziej opornych do głosowania za całkowitym zakazem handlu produktami z fok w UE.

!Jeżeli otrzymacie odpowiedź proszę o przesłanie jej do Ericki Ceballos z CATCA: moc.liamtoh|gro.actac#moc.liamtoh|gro.actac

Bułgaria

Wyślij poniższy mail do:
Minister Środowiska i Wód: Dzhevdet Chakarov, e-mail: gb.tnemnrevog.weom|tcatnoc#gb.tnemnrevog.weom|tcatnoc
Ukryte kopie do:
Head of the Press Office, Vanya Ivanova: gb.tnemnrevog.weom|avonaviv#gb.tnemnrevog.weom|avonaviv
Atanas Kostadinov Deputy Minister of Environment and Water: gb.tnemnrevog.weom|205tenibak#gb.tnemnrevog.weom|205tenibak
Foreign Affairs Ministry: Director: Albena Vodenitcharova e-mail: gb.tnemnrevog.afm|drpi#gb.tnemnrevog.afm|drpi

Temat: ОТНОСНО: ПОЗИЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ ГЛАСУВАЛА ПРОТИВ ПЪЛНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЪРГОВИЯ С ТЮЛЕНОВИ ПРОДУКТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Treśc:

ДО

МИНИСТЪРА НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ

МИНИСТЪРА НА ВЪНШНИТЕ РАБОТИ

ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКА БЪГАРИЯ

ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ

ОТНОСНО: ПОЗИЦИЯТА НА БЪЛГАРИЯ ГЛАСУВАЛА ПРОТИВ ПЪЛНАТА ЗАБРАНА ЗА ТЪРГОВИЯ С ТЮЛЕНОВИ ПРОДУКТИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

Уважаеми дами и господа,

Ужасени сме от факта, че България е против предложението за пълна забрана на продуктите от тюлени в целия Европейски Съюз докато повечето от Държавите Членки го подкрепят.

При този комерсиален улов ловците на тюлени одират кожите на животните и изхвърлят труповете в океана или ги оставят на леда. Едно такова „ползване” на ресурсите в никакъв случай не може да се нарече „устойчиво”. Някой балтийски и скандинавски страни са против тази забрана поради други причини (като местни традиции в лова на тюлени или контрол на отбора при тюлените).

По-голяма част от страните и обществеността в Европа и останалата част от развития свят се противопоставят на това най-масово и безсмислено избиване на морски бозайници на планетата.

Ежегодно в Канада около 300 000 малки тюленчета, предимно на възраст от 12 дни до 3 месеца, биват пребивани, налагани с тояги и застрелвани заради кожите им. Това е най-масовото избиване на морски бозайници в света. Шокиращо голям брой от тези малки тюленчета - 42%, биват одирани живи. Канадското правителство не отчита хилядите малки, които биват отстрелвани и се опитват да избягат в морето, където умират. През последните години се отчита висока смъртност при малките на гренландските тюлени в Канада в резултат на глобалното затопляне, и въпреки това Канада отказва дори да намали лова на малки тюленчета!

Поради географските особености и екстремните метеорологични условия в Канада е невъзможно малките тюленчета да се убиват по хуманен начин. Доклади още отпреди 60 години изготвени от ветеринари и други експерти в областта са доказали това, а Канадското правителство продължава да толерира тази жестокост с години, по политически причини.

Този ежегоден комерсиален лов на тюлени няма абсолютно нищо общо с туземния лов на тюлени в Канада. Туземците убиват предимно пръстенчати тюлени, убиват само онези, които са им нужни за набавяне на храна, и консумират всички части на животното. Това, което се разпространява от официалната Канадска делегация в ЕС е напълно погрешно, като се прави опит да се убедят правителствата, че туземците ще страдат ако комерсиалният улов на тюлени в Канада бъде преустановен, докато в действителност всички ловци на тюлени са предимно ирландци, шотландци и канадци от френскоговорящата част на страната, които печелят едва 0.5% до около 2%-5% от своите годишните приходи за убиването на тюлени.

Наскоро Канада стартира втората най-кървава фаза от комерсиалното ежегодно клане на тюлени в територията наричана „крайбрежния фронт” (водите близо до Ню Фаундленд и Лабрадор).

Представяме Ви изявление от Ребека Алдуърт (Директор на Humane Society International), направено докато наблюдава лова на тюлени вчера:

"Въпреки уверенията на Канада, че тази година уловът на тюлени ще бъде хуманен, документирахме толкова много жестокост, че е направо непоносимо. Ловците на тюлени стреляха по животните във водата, без дори да се погрижат за ранените екземпляри." "Толкова много малки бяха многократно прострелвани преди още ловецът да ги е доближил, а разбирайки, че тюленчето е все още в съзнание той го пребиваше до смърт с дървена тояга. На ранените тюлени бе позволявано многократно да се потапят под водата, оставяни да умрат бавно". “Видяхме толкова много тюлени да умират от мъчителна смърт, като ловците стреляха по ужасените малки, а след това се спускаха върху ранените, борещи се животни с дървени тояги."

Хората по целия свят се чудят защо България е единствената страна, която без да има пряк интерес от това подкрепя тази жестокост и гласува срещу забраната на ЕС върху продуктите от тюлени.

Ако България гласува срещу тази забрана България ще осъди милиони малки тюленчета, които ще бъдат брутално убити в Канада, и рано или късно ще допринесе пряко и за рязкото спадане на числеността на гренландските тюлени.

И не на последно място, това поставя страната ни във фокуса на кампаниите в защита на животните, като държава, отстояваща позицията на страни като Канада и Норвегия, свързани в случая с прояви на нечовешка жестокост, престъпна незаинтересованост с природозащитните принципи и експлоатиране на природните ресурси.

Надяваме се да преразгледате позицията на нашата страна по отношение на този важен проблем от световна значимост, и да подкрепите пълната забрана за използване на продукти от тюлени на територията на Европейската общност.

[Twoje Imię, Nazwisko i Kraj]


Mail w jęz. angielskim (poniżej adresów) wyślij na adresy (!!!zmień wyróżnione części listu!!!):

Denmark:

Wyślij mail do:
Prime Minister Lars Løkke Rasmussen: kd.mts|mts#kd.mts|mts
Ukryte kopie do:
Minister for Foreign Affairs, Per Stig Møller: kd.mu|mu#kd.mu|mu
Minister of the Environment, Troels Lund Poulsen: kd.mim|mim#kd.mim|mim
Minister for Food, Agriculture & Fisheries, Eva Kjer Hansen: kd.mvf|mvf#kd.mvf|mvf,

Finland:

Wyślij mail do:
President of the Republic Finland , Tarja Halonen: if.kpt|ittnediserp#if.kpt|ittnediserp
Ukryte kopie do:
Office of the President of the Republic: if.kpt|omaajrik#if.kpt|omaajrik
Prime Minister's Office Matti Vanhanen: if.knv|nenahnav.ittam#if.knv|nenahnav.ittam
State Secretary Mr Risto Volanen: if.knv|nnenalov.otsir#if.knv|nnenalov.otsir
Secretary to the Prime Minister Ms Riitta Gustafsson: if.knv|nossfatsug.atiir#if.knv|nossfatsug.atiir
Minister for Foreign Affairs, Mr. Alexander Stubb: if.nimrof|IMU#if.nimrof|IMU,
Ms. Katariina Prepula Secretary to the Minister: if.nimrof|aluperp.aniiratak#if.nimrof|aluperp.aniiratak
Senior Adviser to the Minister for Foreign Affairs Ms.Tanja Jääskeläinen: if.nimrof|nenialeksaaj.ajnat#if.nimrof|nenialeksaaj.ajnat
Minister of Agriculture and Forestry Ms Sirkka-Liisa Anttila: if.mmm|mmm.omaajrik#if.mmm|mmm.omaajrik, if.mmm|alittna.asiil-akkris#if.mmm|alittna.asiil-akkris
State Secretary Mr Jouni Lind: if.mmm|dnil.inuoj#if.mmm|dnil.inuoj
Special Adviser to the Minister Ms Minna-Mari Kaila: if.mmm|aliak.iram-annim#if.mmm|aliak.iram-annim
Department of Fisheries and Game Mr Pentti Lähteenoja, Director-General: if.mmm|ajoneethal.ittnep#if.mmm|ajoneethal.ittnep
Ministry of the Environment Lehtomäki Paula: if.otsirapmy|ikamothel.aluap#if.otsirapmy|ikamothel.aluap,
Secretary to the Minister Tamminen Kristina: if.otsirapmy|nenimmat.anitsirk#if.otsirapmy|nenimmat.anitsirk

Estonia:
Wyślij mail do:
President Toomas Hendrik Ilves: ee.kpv|ofnipv#ee.kpv|ofnipv
Ukryta kopia do:
Prime Minister Andrus Ansip: ee.kr|sustilav#ee.kr|sustilav
The State Chancellery of th Rep.of Estonia: ee.ielestnakigiir|ielestnakigiir#ee.ielestnakigiir|ielestnakigiir
Minister of Foreign Affairs Urmas Paet: ee.mv|ofnimv#ee.mv|ofnimv
Minister of the Environment Jaanus Tamkivi: ee.rivne|ivikmat.sunaaj#ee.rivne|ivikmat.sunaaj

Lithuania:
Wyślij mail do:
PRIME MINISTER of the REPUBLIC of LITHUANIA ANDRIUS KUBILIUS: tl.kvrl|ajirailecnak#tl.kvrl|ajirailecnak
Ukryta kopia do:
tl.kvrl|eneisiedem.ajilad#tl.kvrl|eneisiedem.ajilad, emilija.sakina@lrvt, tl.mru|mru#tl.mru|mru, tl.ma|ajirailecnak#tl.ma|ajirailecnak, tl.ma|eneinuktep.anitsirk#tl.ma|eneinuktep.anitsirk, tl.ma|sitiavlak.sanumar#tl.ma|sitiavlak.sanumar, tl.ma|sanugard.sadyvra#tl.ma|sanugard.sadyvra, tl.kvrl|ajirailecnak#tl.kvrl|ajirailecnak, tl.amuknilpa|ajirailecnak#tl.amuknilpa|ajirailecnak, tl.mru|mru#tl.mru|mru, tl.mru|sakcasu.saduagyv#tl.mru|sakcasu.saduagyv, tl.mru|suicivamoda.sanuras#tl.mru|suicivamoda.sanuras,
tl.mru|saksuaknaj.situtsek#tl.mru|saksuaknaj.situtsek,

Latvia:
Wyślij mail do:
President Valdis Zatlers: vl.tnediserp|yrecnahc#vl.tnediserp|yrecnahc
Ukryta kopia do:
Prime Minister Valdis Dombrovskis: vl.il|ofni#vl.il|ofni
Minister of Foreign Affairs Māris Riekstiņš: vl.vog.afm|ahc.afm#vl.vog.afm|ahc.afm
Minister for Environment Raimonds Vējonis: vl.vog.km|kv#vl.vog.km|kv
Head of the Chancery of the President Eduards Stiprais: vl.tnediserp|yrecnahc#vl.tnediserp|yrecnahc, vl.ollopa-e|siarpits.sdraude#vl.ollopa-e|siarpits.sdraude

List wyślij do każdego Państwa osobno zmieniając !!!wyróżnione części listu!!! .
Pozostaw również w zwrocie grzecznościowym odpowiednio Minister lub President (zależnie do kogo adresowany jest główny mail, pozostali odbiorcy otrzymują kopię):

Dear President/Minister

I am appalled to know that Bulgaria is against the proposal of a total ban of seal products at the European Union, when most of the EU countries are in favor.

During this commercial hunt, the sealers skin off the animals and throw the carcasses to the ocean or leave them on the ice. Such "use" of the resources can't be named "sustainable" in any case.

The vast majority of countries and public in Europe and the rest of the developed world are against this biggest and senseless slaughter of marine mammals on the planet.

Every year in Canada about 300,000 baby seals mostly of the age of 12 days to 3 months old, are beaten, clubbed and shot for their fur. This is the largest slaughter of marine mammals worldwide. A shocking 42% of these baby seals are skinned alive. The Canadian government doesn’t count the thousands of seal pups that get shot and try to escape to the sea, where they die. There has been in recent years a huge mortality in baby harp seals in Canada due to global warming and in spite of this, Canada refuses to even give a break in the hunting of the baby seals!

Due to the geographic conditions and extreme weather it is impossible to kill the baby seals in a humane way in Canada. Reports as far as 60 years ago from veterinarians and other experts on the field have proven that and the Canadian government continues allowing this atrocity to happen year after year just for politics.

This annual commercial seal hunt has absolute nothing to do with the aboriginal seal hunt in Canada. The aboriginals kill mostly ringed seals, they kill only the seals that they need for food and consume all the animal parts. This is a misconception that the official Canadian delegation has been spreading in the EU, trying to convince the governments that the aboriginals will suffer if the commercial seal hunt in Canada stops, when in reality, all the sealers (fishermen) from the commercial seal hunt are mostly Irish, Scottish and French Canadians, that only earn from a 0.5% to about a 2% - 5% from their annual income for killing the seals.

Canada just started the second bloodiest phase of the commercial annual seal massacre in what is called "the front" (the waters off New Foundland and Labrador).

Here is a statement from Rebecca Aldworth (director of the Humane Society International), while observing the seal hunt a couple of days ago:

"Despite Canada's assurances that this year the seal hunt will be humane, we filmed so much cruelty it is unbearable. Sealers were shooting at seals in open water, not bothering to retrieve the wounded animals." "So many pups were shot multiple times before the sealer approached and, realizing the seal was still conscious; beat the animals to death with wooden bats. Wounded seals were repeatedly allowed to slip beneath the water's surface, left to die slowly". “We witnessed so many seals dying a horrible death, as sealers shot at the terrified babies, and then descended on the wounded, struggling animals with wooden bats."

If Bulgaria votes against this ban, Bulgaria will be condemning millions of baby seals to be brutally killed in commercial hunt in Canada and will be responsible of the harp seals stock collapse eventually.

I ask you to please reconsider your country’s position regarding this important issue of worldwide importance, and support the total ban.

Best regards,

[Twój podpis i kraj]

Więcej w jęz. angielskim:
Akcja mailowa

10.04.2009 Popyt na skóry maleje, Kanada wciąż zabija

Ceny skór w tym roku mogą osiągnąc co najwyżej od 12$ do 24$ (dla porównania 100$ za skórę płacono dwa lata temu) jak podają kanadyjskie media.
Przemysł futrzarski ostrzega DFO, że może nie byc w stanie kupic wszystkich skór nawet za najniższą cenę. Firmy skupujące skóry zalecają by łowcy czekali na potwierdzenia czy przewidywane ilości skór zostaną zakupione, zanim wyruszą na polowanie.
Brak popytu na skóry z fok jest odpowiedzią na kryzys ekonomiczny i spodziewany zakaz handlu produktami z fok w UE - powiedział manadżer Nutan Furs, firmy skupującej skóry od kanadyjskich łowców.

26.03.2009 IFAW - video z trzeciego dnia rzezi fok

23.03.2009 Kanadyjskie polowania 2009 rozpoczęte!

Dziś rano rozpoczęto tegoroczne polowania. Pierwsza częśc polowań odbywa się w zatoce Św.Wawrzyńca, druga częśc rozpocznie się w kwietniu (zaplanowano rozpoczęcie na połowę kwietnia) na Labradorze.
Teoretycznie, przewiduje się zabicie 30% rocznej kwoty w zatoce, a 70% na Labradorze - to jednak zależy od warunków (w roku 2002 z powodu cienkiej pokrywy lodowej w zatoce 90% polowań miało miejsce w Nowej Funlandii i na Labradorze).
Na ten rok DFO (Ministerstwo Rybołówstwa i Oceanów Kanady) ustaliło kwotę TAC (dopuszczalną ilośc zabitych fok) na 338,200: 280.000 sztuk fok grenlandzkich, 50.000 sztuk fok szarych i 8.200 fok kapturowych.

20.03.2009 Irlandia popiera całkowity zakaz handlu produktami z fok

Irlandcy ministrowie w końcu zabrali głos w sprawie zakazu handlu produktami z fok w Uni Europejskiej - ich oficjalne stanowisko to poparcie dla całkowitego zakazu!!

20.03.2009 Rosyjski zakaz polowa na foki

Gdy pod koniec lutego Rosyjskie Ministerstwo Środowiska wydało zakaz połowów whitecoats "niemowląt" (do 14 DNIA życia) fok grenlandzkich, nikt nie wierzył, że dotrzyma również obietnicy wprowadzenia zakazu na połowów młodych w wieku do 1 roku. 18 marca w Rosji ogloszono oficjalnie zakaz na zabijanie mlodych fok w wieku do 1 roku!!! Niby nie jest to całkowity zakaz, jednak z komercyjnego punktu widzenia polowania w Rosji nie istnieją, gdyż do celów komercyjnych używa się skłór z młodych fok (czy młodsze tym lepsze).
Oczywiście zakazu nie wprowadzono ot tak sobie, zakaz ten wywalczyły organizacje i aktywiści rosyjscy, z pewnością pomogły organizowane około 13 marca demonstracje przeciw polowaniom na foki.
To bardzo rozsądny ruch ze strony Putina - polowania z kwotą 35.000 tak czy inaczej nie miały większego znaczenia dla ekonomii regionu (rząd zagwarantował pomoc wszystkim, którzy utrzymywali się z polowań) a poparcie (i wprowadzenie - bo nie sądzę, by cokolwiek tam działo się bez jego wiedzy) tego zakazu przysporzyło mu dużo pozytywnych komentarzy (i kto by pomyślał, że to nie Putin jest prezydentem…).

07.03.2009 WWF wspiera rząd kanadyjski i polowania na foki

3 marca na konferencji prasowej, przewodniczący Liberal Party of Canada, Gerry Byrne, oświadczył, że jego partia wspiera rząd w utrzymaniu polowań na foki i ma wsparcie WWF.
WWF (World Wildlife Fund) przedstawiło swoje stanowisko w oświadczeniu:
"Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego i budowanie przyszłości, w której ludzie żyją w harmonii z naturą. By osiągnąc ten cel, należy brac pod uwagę takie czynniki jak kultura, historia i ekonomiczne realia. WWF uważa, że społeczeństwo odgrywa znaczącą rolę i musi czerpac zyski ekonomiczne, z racjonalnego wykorzystywania naturalnych źródeł.
Przez ponad 40 lat kanadyjskie polowania wzbudzają kontrowersje. Wiele osób stanowczo sprzeciwia się komercyjnym połowom, w szczególności ssaków morskich. Organizacje kanadyjskie i międzynarodowe cały czas naciskają na rząd kanadyjski by poprawił sposób polowania i usprawnił monitorowanie polowań, podczas gdy niektóre z tych organizacji chcą zakończenia polowań.
(…)
Ta długa historia kontrowersji odzwierciedla zarówno indywidualne jak i kulturalne podejście do dzikiej przyrody i jej eksploatacji. WWF respektuje tą różnorodnośc opinii. Jednocześnie WWF uważa, że polowania na foki jest bardzo ważną częścia lokalnej ekonomii, kultury i tradycji wielu społeczności zamieszkujących tereny na których odbywają się polowania.
Co ważniejsze, z punktu widzenia organizacji zajmującej się ochroną środowiska naturalnego, jaką jest WWF, liczebnośc populacji foki grenlandzkiej, która obecnie liczy ponad 5 milionów osobników, jest wystarczająco duża i polowania nie stanowią zagrożenia dla przetrwania tego gatunku.(…)"
W dalszej części oświadczenia, WWF stwierdza, że z punktu widzenia ochrony gatunkowej nie ma podstaw dla których należałoby zakończyc polowania, a ponieważ istnieje możliwoś, że zmiany klimatyczne spowodują ograniczenie miejsc do rozrodu fok WWF kontunuuje badania w tym rejonie mające na celu zagwarantowanie prawidłowego zarządzania ekosystemem, odnowienie zdegradowanego ekosystemu morskiego w wodach kanadyjskich i zapewnienie ekonomicznego rozwoju ludności Nowofunlandii i Lbradoru.
Oryginalny tekst oświadczenia: znajduje się tu

03.03 2009 Komisja IMCO opowiedziała się za całkowitym zakazem handlu produktami z fok!

2 marca odbyło się spotkanie IMCO (unijna komisja do spraw rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów), na którym parlamentarzyści z 27 krajów członkowskich opowiedzieli sie (25 : 7) za całkowitym zakazem handlu produktami z fok na terenie UE, a odrzucili propozycję brytyjskiej parlamentarzystki Diane Wallis - wprowadzenia systemu etykietowania produktów z fok zamiast zakazu handlu.

Wedlug IMCO zakaz powinien dotyczyc importu, eksportu i tranzytu produktów z fok. Ponadto całkowity zakaz powinien obejmowac wszystkie produkty z fok, w tym akcesoria produkowane dla motocyklistów, bokserów i narciarzy (rękawice, buty, torby) i parafarmaceutyki zawierające tluszcz pozyskiwany z fok.

Generalnie Komisja opowiedziała się przeciw wszelkim ustępstwom, wyłączając jedynie tradycyjne polowania prowadzone przez Eskimosow z objęcia zakazem.

18.02.2009 200 fok zabitych w rezerwacie na wyspie Hay

Jak podają media łowcy z Nowej Szkocji znaleźli kupca na 200 skór i zabili foki w poniedziałek 16 lutego. Polowanie zaskoczyło Bridget Curran z Atlantic Canadian Anti-Sealing Coalition, która miała pozwolenie na uczestnictwo w polowaniu jako obserwator, jednak nie została poinformowana o tym, że polowanie jednak się odbędzie.
We wtorek DFO przyznało, że o planowanym polowaniu zostało poinformowane w niedzielę.

13.02.2009 Najbardziej okrutna rzez fok na wyspie Hay odwolana!

Pod koniec stycznia DFO zezwolilo na kolejna okrutna rzez na wyspie Hay w Nowej Szkocji, ktorej ofiarami mialo pasc ponad 2000 fok szarych.
Pare dni temu okazalo sie, ze nie ma kupcow na skory z tych fok - fima handlujaca skorami stracila swoich odbiorcow w Norwegii.
Czy to przez kryzys ekonomiczny, jak podaja kanadyjskie media, czy jednak obawa przed wprowadzeniem zakazu handlu produktami z fok w Uni Europejskiej?
W kontekscie ocalonego zycia nie ma to zadnego znaczenia, ale dla naszej kampanii to kolejny krok w strone zwyciestwa. W mediach pojawily sie spekulacje na temat oplacalnosci tegorocznych polowan; nawet przy niskich cenach skor Kanada moze miec duze problemy z ich sprzedaza.

Dla naszej kampanii to dobry czas by powiedziec rzadowi Kanady, ze czas rzezi fok sie skonczyl - nie ma klientow, ktorzy chca nosic na sobie skory z ofiar rzezi,caly swiat ma juz dosc ogladania przejmujacych materialow z kanadyjskich polowan, a kanadyjscy podatnicy nie chca doplacac do interesu L.Sulivan'a, ktory kiedys powiedzial, ze w przypadku braku zbytu na skory z fok, predzej je spali niz odwola polowanie.

Polowania na wyspie Hay to najbardziej brutalna rzez fok i zarazem najbardziej kontrowersyjna.
Najbardziej kontrowersyjna gdyz nielegalna! wyspa Hay jest terenem chronionym i wedlug prawa komercyjne polowania moga odbyc sie tam tylko w celu przywrocenia rownowagi ekosystemu.
DFO (Ministerstwo Rybolowstwa i Oceanow) pare lat temu przyznalo, ze za zdziesiatkowanie populacji dorsza w wodach kanadyjskich nie sa odpowiedzialne foki, lecz zla gospodarka. Mimo to, DFO uleglo namowom zwiazku rybakow z Nowej Szkocji, ktorzy w wybiciu fok widza szanse na odnowe populacji dorsza.
Ani DFO, ani rzad Nowej Szkocji nie przejeli sie prawem i nie przedstawili zadanych dowodow na to, ze polowania na foke szara przyniosa jakiekolwiek korzysci ekosystemowi wyspy Hay.

Najbardziej brutalna gdyz lowcy njpierw zaganiaja foki, potem tluka je drewnianymi palkami i na koncu rozcinaja nozami.
DFO nie monitoruje polowan na wyspie Hay i przyznaje, ze w zwiazku z tym nie wie czy polowania sa przeprowadzane zgodnie z przepisami czy nie.
DFO nie monitorowalo, ale organizacje walczace o zakonczenie tej bezsensownej rzezi byly na miejscu:
http://www.antisealingcoalition.ca/GreySeals/slaughter_hayisland2008.php
http://www.antisealingcoalition.ca/GreySeals/video_hsi_hayisland2008.php

09.01.09 2009 Kampania na rzecz wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w UE rozpoczeta

CATCA rozpoczela tegoroczna Kampanie od akcji mailowej. Kampania musi przekonac Komisje Europejska do wprowadzenia zakazu w tym roku gdyz jakiekolwiek opoznienia przeciagna procedure do roku 2010, w ktorym przewodnictwo przejma przeciwni zakazowi Szwedzi.
Ponizej znajduje sie tlumaczenie instrukcji - w jaki sposob wyslac maile, co w nich napisac. Adresy, nazwiska i formularze znajduja sie na stronie: http://www.catcahelpanimals.org/2009sealcampaign.html

Prosze o napisanie maili do wszystkich przedstawicieli Komisji Europejskiej majacych wplyw na wprowadzenie zakazu handlu produktami z fok w krajach UE.
Bardzo prosze czytac uwaznie wszystkie instrukcje dotyczace tresci listow do poszczegolnych adresatow.
Emaile wysylane indywidualnie do adresatow zawsze robia wieksze wrazenie, jednak jesli zdecydujecie o wyslaniu jednego emaila do kilku na raz uzyjcie funkcji "wyslij ukryta kopie do".

W paru przypadkach by wyslac wiadomosc nalezy skorzystac z formularza online.

Prosze rowniez o przeslanie otrzymanych odpowiedzi na wasze emaile na adres:
gro.slaminaplehactac|ofni#gro.slaminaplehactac|ofni
moc.liamtoh|gro.actac#moc.liamtoh|gro.actac

1. Wyslij podziekowania do rzadu czeskiego za wspieranie zakazu handlu produktami z fok i zaangazowanie w wprowadzenie zakazu na terenie Czech. Zycz rowniez powodzenia w trakcie przewodnictwa w KE w 2009 roku.

2. Wyslij podziekowania do podanych ponizej czlonkow UE za wsparcie wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok na obszarze UE. Wyraz rowniez przekonanie, ze wprowadzenie zakazu z pewnoscia pomoze w ograniczeniu, a nawet zakonczeniu bezsensownej, okrutnej, najwiekszej rzezi ssakow morskich na swiecie.

Mamy nadzieje, ze Polska, Slowacja, Slowenia i Wegry beda wspierac Czechy w czasie prac nad wprowadzeniem calkowitego zakazu. To wsparcie jest naprawde potrzebne, zwlaszcza teraz gdy Kanada i pozostale panstwa przeciwne zakazowi zaczynaja wywierac presje na czlonkach UE i najwyrazniej maja nadzieje, ze Czesi, podobnie jak francuzi, nie beda mieli wystarczajacej sily przebicia by wprowadzic ten zakaz.

Wazne jest by podkreslic, ze nie jestesmy przeciwni tradycyjnym polowaniom, a kanadyjskie polowania, z rocznymi kwotami 300 tysiecy, sa polowaniami nastawionymi wylacznie na pozyskanie skor, a przyszlosc polowanian jest dla rzadu kanadyjskiego sprawa polityczna.

3. Nastepna grupa to kraje wschodniej Europy (stosunkowo nowi czlonkowie UE), ktore nalezy poprosic o poparcie calkowitego zakazu handlu produktami z fok na terenie UE, a takze wspieranie Czechow od ktorych zalezy wprowadzenie zakazu.

4. Do ponizszych trzech krajow prosze wyslac wiadomosc, ze macie nadzieje, iz beda one popierac calkowity zakaz handlu produktami z fok i wspierac Czechow.

5. Podanych ponizej ministrow nalezy poprosic o rozwazenie poparcia dla wprowadzenia calkowitego zakazu handlu produktami z fok podczas decydujacych posiedzen Parlamentu i Rady Europejskiej.

6. Do finskich, szwedzkich i dunskich Ministrow napiszcie prosby o przemyslenie ich stanowiska w sprawie wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w krajach EU i rozwazenie poparcia dla zakazu.

7. Do czlonkow Parlamentu Europejskiego wyslijcie prosby o wspieranie calkowitego zakazu handlu produktami z fok na terenie Unii Europejskiej.

Akcje przeciw polowaniom rozpoczela rowniez VIVA:
Rozpoczynamy zbieranie zgloszen do akcji przeciwko polowaniom na foki w Kanadzie! Zamów bezplatne materialy!
zbieramy zgloszenia do 3 marca a wysylka zostanie zrealizowana 6 marca
Wiecej informacji: http://www.ratujfoki.pl/

16.12.08 Propozycja zakazu handlu produktami z fok utkwila w martwym punkcie

Z informacji otrzymanych od Ericki Ceballos (Koordynatora Miedzynarodowej Kampanii na rzecz wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w UE) i publikacji na stronie http://www.catcahelpanimals.org wynika, ze faktycznie owe spotkanie w Luksemburgu odbylo sie tylko i wylacznie na odczepnego. Nic z niego nie wynika, zadne dalsze prace nie zostaly zaplanowane, poniewaz Francja (obecny przewodniczacy Komisji Europejskiej) umywa rece od tego tematu. Dlaczego? Hm.. ugieli sie pod presja rzadu Kanadyjskiego? Byc moze.

Carl Schlyter, szwedzki polityk, czlonek Parlamentu Europejskiego, twierdzi, ze nastepne spotkanie koordynacyjne moze sie odbyc nie wczesniej niz w styczniu 2009.
Co gorsze, biorac pod uwage tempo w jakim Komisja wlecze sie z tym zakazem, odkladajac go z roznych powodow na pozniej, istnieje mozliwosc, ze nawet przyszly rok nie wystarczy by zatwierdzic decyzje o zakazie.

Miejmy nadzieje, ze tak sie nie stanie, poniewaz w 2010 przewodnictwo w Komisji Europejskiej przejma Szwedzi, ktorzy oficjalnie sa przeciw zakazowi.
Jak zapewnia Ericka Ceballos, CATCA jest w stalym kontakcie z Czechami, ktorzy popieraja decyzje o wprowadzeniu zakazu na obszarze Unii Europejskiej, a ponadto sa w trakcie drugiej rundy glosowania nad zakazem handlu produktami z fok w czeskim parlamencie. Wedlug Ericki rok 2009 jest jedyna szansa na przyjecie zakazu przez Komisje Europejska, ktory Szwedzi moga zablokowac.

Wazne jest rowniez by wszyscy, ktorym zalezy na wprowadzeniu tego zakazu, uswiadomili sobie, ze przyjecie przez KE zakazu, nie oznacza natychmiastowego konca polowan w Kanadzie. Caly proces legislacyjny od momentu zatwierdzenia zakazu do jego wprowadzenia w zycie, moze trwac kilka lat.
Mimo to,sam fakt, ze propozycja zakazu zostala przedstawiona Komisji Europejskiej i zyskala niemale poparcie wsrod panstw czlonkowskich, juz spowodowal panike w Kanadzie. Ceny skor spady dramtycznie, zabicie zakladanej kwoty fok z roku na rok jest coraz bardziej trudne z powodu pogarszajacych sie warunkow pogodowych. Dodatkowo DFO (Kanadyjskie Ministerstwo Rybolowstwa i Oceanow) probuje modyfikowac przepisy dotyczace polowan, by wydawaly sie byc odpowiadajace standardom zabijania humanitarnego. Przepisy te oczywiscie nie uczynia zabijania humanitarnym, jednak na pewno utrudnia prace lowcom.
Nalezy rowniez pamietac, ze to, czego oczekujemy od Komisji Europejskiej to calkowity zakaz handlu produktami z fok w krajach Unii Europejskiej.

30.10.08 Debata na spotkaniu w Luksemburgu

Krotka notka prasowa donosi iz 20 pazdziernika, podczas spotkania Ministrow Srodowiska UE w Luksemburgu, ustalono co nastepuje:
- Wszyscy obecni delegaci w swoich wystapieniach podkreslili wage tego zakazu i wyrazili poparcie, ktore jest odzwierciedleniem poparcia dla zakazu handlu produktami z fok wsrod obywateli UE.
- Przyjeto, ze zakaz nie bedzie obejmowal polowan w Genlandii prowadzonych przez Inuitow.
- By zapewnic mozliwosc zastosowania zakazu w praktyce, nalezy przeprowadzic dodatkowe, szczegolowe badania.

27.10.08 Rezultaty debaty na temat zakazu handlu produktami z fok nadal nie znane.

W dniach 20-21 pazdziernika w Luksemburgu odbylo sie spotkanie ministrow ochrony srodowiska krajow UE. Glownym tematem spotkania bylo przeciwdzialanie globalnemu ociepleniu, a dokladniej redukcja emisji dwutlenku wegla do atmosfery. Jako jeden z punktow spotkania podawano dyskusje na temat zakazu handlu produktami z fok. Ten temat jednek nie pojawil sie w dotychczasowych relacjach z spotkania. Czy w ogole debata sie odbyla?

Przed spotkaniem, kilka mediow poswiecilo nieco uwagi temu zakazowi. Grenlandzkie media zapewnialy o poparciu dunskich przedstawicieli w Komisji Europejskiej, ktorzy sa przeciwni wprowadzeniu zakazu. Grenlandia jest przeciwna zakazowi z wiadomych wzgledow. Dunski Minister Troels Lund Poulsen powiedzial, ze wykluczenie Innuitow (rdzennych mieszkancow Grenlandii) z obiecia zakazem to stanowczo za malo, dunski rzad oczekuje, ze wykluczenie bedzie dotyczylo calej ludnosci Grenlandii.
Przeciwni zakazowi sa takze Finowie, ktorzy obawiaja sie, ze zakaz moze objac rowniez ich polowania (niewielkie ilosci produktow z fok, ktore trafiaja na rynek regionalny), chociaz Finski Minister zapewnil, ze Komisja Europejska bedzie rozpatrywala wnioski czlonkow o uchylenie zakazu.
Zakaz ma podobno nie obejmowac rowniez polowan na foki w krajach skandynawskich, ktore to maja na celu regulowanie populacji.

20.08.08 Krytyka propozycji UE.

Propozycja zakazu przedstawiona 23 lipca, zostala szeroko skrytykowana i nazwana jako czesciowy zakaz. Krytykowane sa niejasne kryteria jakimi ma sie poslugiwac zakaz handlu produktami z fok oraz odstepstwa od zakazu - np. dla rdzennych mieszkancow Grenlandii, ktora co roku zabija 70.000 - 100.000 fok grenlandzkich, nie ustalajac zadnych rocznych limitow.

23.07.08 Zakaz przyjęty przez Komisję Europejską!!

europa.eu:
"Komisja Europejska zatwierdziła dziś propozycję wprowadzenia zakazu handlu produktami z fok w obrębie Unii Europejskiej, który ma zapewnić, że produkty z fok zabijanych i obciąganych ze skóry w sposób powodujący ból, stres i cierpienie nie znajdą się na rynku europejskim.
Zgodę na handel tymi produktami mogłyby uzyskać tylko te państwa, które przedstawiłyby dowody świadczące o tym, że stosowane metody polowań na foki odpowiadają wysokim standardom.
"Proponujemy zakaz umieszczania na rynku, importu, tranzytu i eksportu produktów z fok w UE. Produkty pochodzące z państw praktykujących okrutne metody polowań nie będą mogły uzyskać pozwolenia na wejście na rynek UE. UE ma zamiar utrzymywać wysokie standardy jeśli chodzi o dobro zwierząt" powiedział Stavros Dimas."

Miejmy nadzieję, że owe wysokie standardy będą wystarczająco wysokie by praktycznie uniemożliwić polowania i nie tylko w Kanadzie. W związku z tym, że rząd kanadyjski przez lata oszukiwał (i robi to nadal) opinię publiczną Kanada powinna dostać zakaz bezwarunkowy. Kanadyjski minister do spraw rybołówstwa i oceanów skomentował tą wiadomość stwierdzając, że nie ma czego się obawiać, bo kanadyjskie polowania prowadzone są w sposób humanitarny (zapomniał chyba, że UE nie obchodzi jego zdanie, a opinia EFSA).
Zatwierdzona przez KE propozycja zakazu zostanie przesłana do Parlamentu Europejskiego i Rady Europy. Wydaje się, że decyzja parlamentu i rady jest tylko formalnością. Pozostaje tylko pytanie KIEDY - czy UE zdąży wprowadzić zakaz przed końcem roku??

By ponaglić parlament i radę podpisz petycję:

Podpisz

07.07.08 Decyzja KE w tym miesiącu!!

Głosowanie nad zakazem sprowadzania produktów z fok pochodzących z niehumanitarnych polowań (Kanada i Namibia) odbędzie się między 16 a 23 lipca. Decyzję podejmą przedstawiciele 27 państw członkowskich.
Stavros Dimas poinformował o tym na nieoficjalnym spotkaniu w Francji. Agencja prasowa France-Presse opublikowała wypowiedź Komisarza, w której zapewnia on, że zakaz ma poparcie wśród francuskich przedstawicieli.

03.07.08 Demo w Brukseli

Ponad 1.500 uczestników zjawiło się 1 lipca pod parlamentem europejskim by demonstrować poparcie dla wprowadzenia zakazu importu produktów z fok do krajów UE. Demonstracja miała na celu ponaglenie KE do podjęcia decyzji, która wydaje się być przesądzona. Wypowiedzi Stavrosa Dimasa na ten temat są jednoznaczne, jednak wszelkie procesy legislacyjne wloką się niemiłosiernie miejmy nadzieję, że po tym kopie KE przyspieszy nieco tempo.
Pozostaje wciąż niedosyt i żal, że Polski rząd odrzucając interpelację o wprowadzenie zakazu wyszedł na zgraję idiotów - żenada…
Zdjęcia i relacja R. Aldworth w jęz. angielskim:
Rally for Seals

25.05.08 Propaganda kanadyjska vs fakty

Odwołanie się do materiałów propagandowych rządu Kanadyjskiego zamiast do opinii EFSA przygotowanej na zlecenie Komisji Europejskiej w przypadku przedstawicieli rządu RP jest co najmniej niezrozumiałe. Błędem zaś niewybaczalnym jest niesprawdzenie wiarygodności i rzetelności załączonych materiałów.
Wiadomo, że rząd kanadyjski od kilku lat prowadzi kampanię mającą na celu odwieść UE i inne kraje od wprowadzenia zakazu na import produktów z fok. Dotychczas zakaz ten wprowadziły: USA (w 1972), Meksyk, Chorwacja, Belgia, Holandia i Słowenia.
Na specjalnej stronie DFO (Department of Fisheries and Oceans – (Ministerstwo Rybołówstwa i Oceanów) poświęconej propagowaniu polowań na foki znajduje się mnóstwo nieprawdziwych informacji lub informacji wprowadzających w błąd jak te w FAQ i Fakty&Mity.
Dowodem na to jest choćby ta informacja z 10 marca br.:
„Polowania na foki są prowadzone w sposób humanitarny, nie powodujący strat w środowisku i populacji fok. Dowodzą temu liczne, niezależne raporty opracowane w ciągu lat polowań włączając ostatni raport sporządzony przez EFSA”
Wiadomo, że właśnie raport EFSA wpłynął na decyzję o wprowadzeniu zakazu na import produktów z fok do UE:
http://www.commondreams.org/archive/2008/04/13/8263/
http://euobserver.com/9/25985?rss_rk=1
Jednak pomijając strony propagujące polowania, na stronach DFO znajduje się mnóstwo informacji przeczących tej propagandzie lub wyjaśniających co DFO miało na myśli.
Informacje na temat polowań:
Polowania na foki w Kanadzie

13.05.08 Wyraź swoją opinię w sprawie odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki na interpelację posła Szmajdzińskiego

Wyślij swoją opinię do:
Premiera: lp.vog.mrpk|ofniric#lp.vog.mrpk|ofniric
Do Ministerstwa Gospodarki: lp.vog.gm|kainaB.lafaR#lp.vog.gm|kainaB.lafaR, lp.vog.gm|ofni#lp.vog.gm|ofni, lp.vog.gm|sypaG.akzseingA#lp.vog.gm|sypaG.akzseingA, lp.vog.gm|kartS.rogI#lp.vog.gm|kartS.rogI
Kopie (będą dowodem na to, że MG i premier otrzymali opinie - wątpię by sami się do tego przyznali) wyślij do:
lp.mjes|iksnizdjamzS.yzreJ#lp.mjes|iksnizdjamzS.yzreJ, lp.gro.aviv|oruib#lp.gro.aviv|oruib, moc.liamg|todikiw.sseniaga#moc.liamg|todikiw.sseniaga

12.05.08 Nie będzie zakazu importu produktów z fok w Polsce!!

Dziś otrzymałam kopię odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki na interpelację posła Szmajdzińskiego - i szczęka opadła mi nie po raz pierwszy w tej całej historyjce (bo jest to tak żałosne, że tylko tak można to nazwać) - i nie z powodu treści tylko z faktu, że jest to ta sama odpowiedź, której Ministerstwo Gospodarki udzieliło mi 18 kwietnia, nawet dołączono te same materiały z Ambasady Kanadyjskiej!!!
Teraz tylko należy czekać na reakcję posła Szmajdzińskiego i jego współpracowników; czy dopatrzy się niedorzeczności w otrzymanej odpowiedzi i było nie było potraktowania jak idiotę z strony MG?? Ja bym się tak przynajmniej poczuła - odpowiedź jest gotowa dużo wcześniej, rozsyłana mailem, MG łamie nawet regulamin sejmowy i konstytucję, a poseł niech sobie czeka za to, że wyskoczył z taką interpelacją…
Bravo, za to właśnie lubię polityków - że mają wszystko w d…

Odpowiedź Ministerstwa Gospodarki na interpelację w sprawie wprowadzenia zakazu importu produktów z fok w Polsce
Czytaj: Rząd jest śmieszny - nie dla zwierząt

09.05.08 Informacja sejmowa: Wpłynęła odpowiedź z MG

Dziś po południu pojawiła się informacja na stronach sejmowych o wpłynięciu odpowiedzi na interpelację nr 2262 w dniu 06.05.2008. Jej treści nie znamy ponieważ Ministerstwo Gospodarki nie opublikowało jej jeszcze na stronie internetowej.

Odpowiedź
Odpowiadający: Rafał Baniak - podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki
Data wpływu: 06-05-2008

06.05.08 Nadal nie ma odpowiedzi MG…

Na moją odpowiedź w sprawie Odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki na apel o wprowadzenie zakazu importu produktów z fok w Polsce Czytaj: Rząd jest śmieszny - nie dla zwierząt ani pani Irka, ani nikt inny z MG nie odpowiedział…

Na interpelację posła Szmajdzińskiego mimo, że tego wymaga prawo, MG jeszcze nie udzieliło odpowiedzi. Dlaczego nie obowiązuje ich Konstytucja RP?? Czy istnieją w ogóle jakieś sankcje z tego tytułu?? Szczerze mówiąc - nie wierzę…

Jak im dokopać za to lekceważenie: piszcie skargi

Do sejmu, korzystając z formularza:
http://orka.sejm.gov.pl/ListydoS6.nsf/J1?OpenForm

zaznaczcie temat: działalność Sejmu, jego organów oraz posłów

przykładowy list:

Jako osoba zainteresowana sprawą zakazu importu foczych skór i produktów z fok do Polski, składam skargę na Ministerstwo Gospodarki, które nie udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską nr 2262 w sprawie importu foczych skór i produktów z fok do Polski w ciągu ustawowych 21 dni (art.115 Konstytucji RP i art. 192 – 193 Reg. Sejmu:).
Uważam to za lekceważenie mnie i wielu ludzi, którym zależy na wprowadzeniu tego zakazu, jako obywateli RP.
Interpelacja nr 2262
w sprawie importu foczych skór i produktów z fok do Polski
Zgłaszający: Jerzy Szmajdziński
Adresat: minister gospodarki
Data wpływu: 27-03-2008
Data ogłoszenia: 10-04-2008 - posiedzenie nr 13

Napiszcie również do posła Szmajdzińskiego z zapytaniem, co zrobił w tym temacie - dał plamę nie pojawiając się na konferencji, czyżby teraz zapomniał o złożonej interpelacji???
lp.mjes|iksnizdjamzS.yzreJ#lp.mjes|iksnizdjamzS.yzreJ

27.04.08

1. interpelacje – art. 192 – 193 Reg. Sejmu:
§ posłowi przysługuje prawo złożenia interpelacji w sprawach o zasadniczym charakterze i odnoszących się do problemów związanych z polityką państwa; interpelacje kierowane są do Prezesa RM i poszczególnych członków RM,
§ interpelacja – powinna zawierać krótki opis stanu faktycznego będącego jej przedmiotem, kierowana jest do osoby, do której właściwości dana sprawa należy,
§ interpelacja – składana w formie pisemnej na ręce Marszałka Sejmu; Marszałek przesyła interpelacją niezwłocznie interpelowanemu,
§ odpowiedź na interpelację – udzielana w formie pisemnej nie później niż w terminie 21 dni od dnia otrzymania interpelacji; składana jest na ręce Marszałka Sejmu w dwóch egzemplarzach; Marszałek przesyła odpowiedź interpelowanemu,
§ odpowiedź niezadowalająca – interpelant może zwrócić się do Marszałka Sejmu o wystąpienie do interpelowanego z żądaniem dodatkowych wyjaśnień na piśmie; z wnioskiem takim można wystąpić tylko raz, nie późnij niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania niezadowalającej odpowiedzi; dodatkowe wyjaśnienia – udzielane są w ciągu 21 dni od dnia otrzymania żądania wyjaśnień,

Z prześledzenia odpowiedzi na interpelacje poselskie wynika, że wcale nie trzeba trzymać się przepisów np. dnia 11 kwietnia Waldemar Pawlak odpowiedział na interpelację z dnia 20 lutego…
Ogólnie to może 50% interpelacji z datą wpływu i ogłoszenia taką jak interesująca nas interpelacja otrzymało odpowiedź. No i trzeba przyznać, że do najbardziej opornych należy właśnie Minister Gospodarki. Cóż czekamy.

18.04.08 Odpowiedż Ministerstwa Gospodarki na apel o wprowadzenie zakazu importu produktów z fok w Polsce

Czytaj: Rząd jest śmieszny - nie dla zwierząt

09.04.08 Interpelacja Jerzego Szmajdzińskiego

Interpelacja nr 2262
w sprawie importu foczych skór i produktów z fok do Polski

Zgłaszający: Jerzy Szmajdziński
Adresat: minister gospodarki
Data wpływu: 27-03-2008
Data ogłoszenia: 10-04-2008 - posiedzenie nr 13

Wyślij podziękowanie do posła niech naciska na ministerstwo gospodarki!!
lp.mjes|iksnizdjamzS.yzreJ#lp.mjes|iksnizdjamzS.yzreJ

08.04.08 Konferencja prasowa w Sejmie

Konferencja odbyła się dziś o godzinie 11, niestety nie przybył na nią pan Szmajdziński gdyż zasiedział się u lekarza - uważam to za lekceważące traktowanie sprawy. Widocznie nie zależy mu na wprowadzeniu zakazu, po prostu zrobił swoje - złożył interpelację i po sprawie. Chyba, że zna już odpowiedz Ministerstwa i nie musi się wysilać.
Niestety na konferencji nie można było użyć żadnych prezentacji multimedialnych w związku z tym przedstawiciele Vivy i Empatii próbowali słowami opisać to czego słowami opisać się nie da….
Transmisja w internecie nie pokazywała publiczności - jestem ciekawa jak była liczna bo po zadanych pytaniach - 1 (słownie: jedno) można wnioskować, że zainteresowania wielkiego tematem nie było.
Ogólnie mówiąc moje uczucia co do tej konferencji są co najmniej mieszane - dobrze, że się w ogóle odbyła, jednak skoro była to konferencja prasowa w Sejmie to jakiś głos z tego Sejmu byłby mile słyszany.
Dziennik.pl zaś dodał swoje spostrzeżenia: Lewica nosi skórzane kurtki i… broni fok

07.04.08 Zakaz importu foczych skór do Polski?

Optymistyczną wiadomość przekazała dziś Empatia:

Z ogromną przyjemnością informujemy, że zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji konferencji prasowej w Sejmie, dotyczącej reakcji władz polskich na fakt kolejnej odsłony rzezi fok w Kanadzie!
Konferencja, która będzie miała miejsce 8 kwietnia 2008 r., jest inicjatywą Wicemarszałka Sejmu p. Jerzego Szmajdzińskiego. Weźmie w niej udział również przedstawiciel Fundacji Viva! Akcja dla Zwierząt. Wspólnie przekażemy parlamentarzystom informacje na temat barbarzyńskiego procederu, jakim jest polowanie na foki w Kanadzie i zachęcimy naszych posłów do podjęcia kroków zmierzających do wprowadzenia zakazu importu produktów z fok do Polski.
Informujemy również, że Pan Marszałek Szmajdziński zgłosił interpelację poselską do Ministra Gospodarki p. Waldemara Pawlaka w sprawie możliwości wprowadzenia zakazu importu do Polski produktów z fok.
Kolejna rzeź foczych szczeniąt w Kanadzie rozpoczęła się 28 marca… Zakaz importu produktów z fok wprowadziły już Belgia, Holandia, Słowenia, Chorwacja, a poza Europą USA i Meksyk. Kolejne kraje podjęły kroki, by taki zakaz wprowadzić. Są to m.in. Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Luksemburg (ma już dekret z 2004r) Austria, Panama.
Dzięki wieloletniej kampanii Empatii, a także działaniom innych organizacji, ogromnemu naciskowi opinii publicznej, jesteśmy blisko wprowadzenia zakazu w Polsce! Dziękujemy Wam za poparcie i zachęcamy do wspierania nas w dalszych działaniach.
(2008-04-07 00:20:05)

Jestem pełna optymizmu - to jest to na co cały czas czekamy. Zakaz ten miałby większe znaczenie niż czekanie na odgórny zakaz z UE, który wydaje się być już nieodległą przyszłością.

30.03.08 Stanowisko Rządu Kanadyjskiego - kolejne bzdury

Swój zakaz monitorowania tegorocznych polowań rząd Kanadyjski wyjaśnia tym, że w tym roku sposób zabijania fok jest (Uwaga!!) bardziej humanitarny w związku z tym organizacje HSI czy IFAW nie muszą się martwić i nie znajdą okazji na sfilmowanie barbarzyńskich występków. Oczywiście jest to kompletną bzdurą. Obie organizacje nie poddają się zakazowi i już opublikowały pierwsze zdjęcia i filmy ukazujące hipokryzję kanadyjczyków - jest jak było - zabójcy katują wszystkie napotkane zwierzęta, spiesząc się by osiągnąć tegoroczny plan - 275.000 zwierząt.
Materiały z tegorocznych polowań:

28 marzec Kanada rozpoczęła rzez fok!!

Dziś zginęły pierwsze ofiary tegorocznej rzezi, która ma przynieść zagładę dla 275,000 zwierząt.
Rząd kanadyjski, który obawia się kolejnych protestów wydał zakaz dziennikarzom i członkom organizacji Humane Society (tej, która co roku monitoruje i filmuje polowanie) na przebywanie na terenie polowań.

6 marzec Kampania przeciw rzezi fok rozpoczęta

3 marca 2008 w Klubie Biosfeera, przy Al.Niepodległości 80 w Warszawie odbyła się konferencja prasowa pt. „Dlaczego Polska powinna wprowadzić zakaz importu i handlu produktami z fok?” Na konferencję zorganizowaną wspólnie przez fundację Viva! Akcja dla Zwierząt i Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra przybyła Ericka Ceballos, jedna z głównych organizatorek kampanii na rzecz powstrzymania zabijania fok dla futer, założycielka stowarzyszenia CATCA, przeciwdziałającego okrucieństwu wobec zwierząt. Przestawiła główne zasady i cele trwającej obecnie międzynarodowej kampanii przeciw komercyjnemu zabijaniu fok. Po konferencji, spotkanie Ericki z organizatorami konferencji oraz posłankami na polski Sejm zainteresowanymi tematem posłużyło uściśleniu inicjatywy legislacyjnej w Polsce.

Fundacja Viva! wraz z Empatią wystosowały list do Ministerstwa Rolnictwa, w którym apelujemy o dołączenie Polski do grona krajów, gdzie obowiązuje już zakaz importu produktów z fok.

Główna demonstracja przeciwko rzezi fok zorganizowana przez Viva! Akcja dla Zwierząt odbędzie się w Warszawie 14 marca 2008 o godzinie 14:30 pod Ambasadą Kanady przy ul.Pięknej 2. Serdecznie zapraszamy! Pomóżcie nam swoją obecnością wzmocnić siłę przekazu kampanii przeciw okrucieństwu! Osoby, które chciałyby nam pomóc oplakatować Warszawę przed demonstracją bardzo prosimy o kontakt z Martą, tel. kom: 509 977 984

Archiwum wiadomości 2007:

szczegóły w języku angielskim na: http://againess.wikidot.com/stop-the-slaughter-of-baby-seals

14 marzec - globalne ocieplenie niesie zagładę dla fok

Grupy działające na rzecz ochrony praw zwierząt ponownie zwróciły się premiera Kanady z apelem o odwołanie tegorocznego polowania. Badania naukowców wykazały, że ocieplenie klimatu spowodowało topienie się pokrywy lodowej, a co za tym idzie ograniczenie terenu na którym żyją foki.
Problem jest o tyle poważny, że młode foczki nie potrafią pływać, topniejący, kruchy lód jest więc dla nich śmiertelnym zagrożeniem.
Problem z tegorocznym polowaniem dostrzegło również ministerstwo rybołówstwa, gdyż na terenie zatoki the Gulf of St. Lawrence, w której zacząć ma się polowanie liczba fok jest zatrważająco mała.

29 marzec - Kanada zabije o 65 tysięcy fok mniej niż planowano

Kanadyjskie ministerstwo rybołówstwa ogłosiło, że z powodu złej kondycji pokrywy lodowej zmniejsza liczbę foczych szczeniąt do 270 tysięcy. W wypowiedzi dodano, że "w związku z topniejącym wciąż lodem, śmiertelność wśród młodych fok będzie w tym roku dużo wyższa niż w poprzednich". Najgorsze warunki panują w południowej części zatoki Lawrence, ale w jej części północnej i w Nowofunlandii pokrywa lodowa jest w lepszym stanie i w tym rejonie według ministerstwa można rozpocząć polowania.
Wszystko wskazuje na to, że pomimo ciągłych protestów, apeli, demonstracji rząd kanadyjski nie zrezygnuje z tegorocznego polowania.

4 kwietnia - rozpoczęła się największa masowa rzeź zwierząt na świecie

Nie ma co opisywać oglądajcie raporty video organizacji IFAW (The International Fund for Animal Welfare), która od lat walczy o zaprzestanie polowań na foki. Cały czas piszę foki, co jest błędem - w języku angielskim brzmi to właściwie - baby seals. Gdyż pamiętać należy, że zabijane są tylko małe foczki - tylko one mają cenne dla świata mody futerko.
link do video raportów: http://blog.stopthesealhunt.com/
oraz http://video.hsus.org/

5 kwietnia - video IFAW:

5 maj Czy doczekamy się wkrótce zakazu handlu produktami z fok???

W styczniu Belgia jako pierwsze państwo należące do Unii Europejskiej ogłosiło całkowity zakaz sprowadzania i handlu futrami oraz innymi produktami z fok. Następne państwa już powzięły kroki w tym kierunku Niemcy, Austria, Francja, Holandia i Włochy. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce doczekamy się takiego zakazu w całej Unii Europejskiej.
Szkoda, że Polska nie znajdzie się w grupie krajów, które same wprowadziły taki zakaz.

zdjęcia na stronie pochodzą z stron: empatia.pl, ratujfoki.pl

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.