Okrucieństwo W Imię Nauki - Eksperymenty na zwierzętach

UWAGA!!! NOWA STRONA: http://eksperymentynazwierzetach.wikidot.com

newsy, akcje, info - przeciw eksperymentom na zwierzętach

UWAGA!!! NOWA STRONA: http://eksperymentynazwierzetach.wikidot.com

primatesbackgroundmain.jpg

W roku 1986 Rada Europy wprowadziła dyrektywę, której celem była ochrona zwierząt uzywanych w eksperymentach medycznych i dla celow naukowych. Dyrektywa regulowala zasady prowadzenia takich eksperymentow w panstwach Unii Europejskiej.

Rozwój nauki i techniki pędzi wykładniczo do przodu, niestety legislacja/biurokracja, a może po prostu człowiek za nim nie nadąża…
Proszę mi wierzyć, nauka i technika są obecnie na takim poziomie, że doświadczenia na żywych istotach to archaizm. Wszystko jak zwykle rozbija się o kasę…
Pozostaje jeszcze kwestia tego czy wraz z rozwojem cywilizacji rozwija się społeczna świadomość…

W każdym razie nie ulega wątpliwości, że dziś po ponad dwudziestu latach, wspomniana dyrektywa wymaga aktualizacji.

Celem organizacji i wszystkich osob przeciwnych przeprowadzaniu eksperymentow na zwierzetach jest nakłonienie Komisji Europejskiej do ustanowienia dyrektywy zakazującej tych eksperymentow, a jednoczesnie wspierajacej rozwoj alternatywnych metod badawczych.
Jako, że cudów nie ma co się spodziewać i całkowity zakaz eksperymentów na zwierzętach pozostanie nadal tylko w sferze marzeń, konieczne są nowe regulacje prawne. (Obowiazują
ce dzis przepisy nie pozwalaja nawet na wprowadzenie zakazu uzywania żywych zwierzat w cwiczeniach na uczelniach).

britches.bmp

Od dluzszego czasu rozne organizacje i srodowiska agitują o wprowadzenie nowej dyrektywy. Przy Komisji Europejskiej powstala Spoleczna Akcja dla Ochrony Zdrowia Zwierzat, ktorej celem jest monitorowanie i propagowanie rozwoju alternatywnych metod badawczych w Europie. Fundacja Dr Hadwen wspierajaca rozwoj alternatywnych metodbadawczych rozpoczela kampanie publiczna majaca na celu wymuszenie na Unii Europejskiej przyspieszenie prac nad dyrektywa.

28 maja 2008 dr Jane Godall przedstawila Komisji Europejskiej petycje, podpisana przez 150.000 obywateli EU, ktorzy pragna jak najszybszego wprowadzenia dyrektywy oraz jak najszybszego zastapienia eksperymentow na zwierzetach metodami alternatywnymi. Petycja nawoluje Komisje Europejska do zapewnienia, że celem dyrektywy jest całkowite zastąpienie eksperymentów na zwierętach metodami alternatywnymi. Opracowania rzetelnej bazy z wszystkimi dostępnymi metodami alternatywnymi oraz nałożenia obowiązku na członków UE, na instytucje badawcze i samodzielnych naukowców do poszukiwania, rozwijania i wprowadzania metod alternatywnych do eksperymentów na zwierzętach.

sicktodeath5.jpg
5710885.jpg
reddragon.gif

Pomóż by nie cierpiały

primatesactionmain.jpg

Każdego roku w Europie do eksperymentów wykorzystuje się ponad 10.000 naczelnych. W tym niechlubnym procederze prowadzi Wielka Brytania, za nią plasują się Francja i Niemcy.
I nie chodzi tu tylko o laboratoria wykonujące testy dla koncernów farmaceutycznych czy kosmetycznych, ale także o prestiżowe uczelnie jak Oxford University.
Poniewaz nie mozemy oczekiwac natychmiastowego zakazu eksperymentowania na zwierzetach domagamy sie, by w nowelizacji dyrektywy dotyczacej eksperymentow na zwierzetach znalazl sie zakaz prowadzenia badan na naczelnych.

Ponad rok temu, 7 września 2007 Parlament Europejski podpisał deklarację wprowadzenia całkowitego zakazu eksperymentów na naczelnych. Tymczasem w przemowieniu z dnia 17 czerwca 2008, Stavros Dimas stwierdzil, ze na chwile obecna, rozwoj nauki nie pozwala na calkowity zakaz eksperymentowania na naczelnych "uzycie pewnej, ograniczonej liczby naczelych, jest obecnie nieuniknione w wielu, kluczowych programach badawczych. W szczegolnosci tych, dotyczacych najciezszych chorob".

Dimas zapomnial chyba odrobic lekcje i przeczytac tony dokumentow swiadczacych o tym, ze dzisiejsza medycyna nie powinna opierac sie na wynikach badan prowadzonych na zwierzetach w odniesieniu do organizmu ludzkiego, a technologie sa tak zaawansowane, ze nie potrzeba prowadzic doswiadczen na zwierzetach.
Zapomnial rowniez przejrzec dokumenty badan prowadzonych nie dla firm farmaceutycznych, nie dla wynalezienia lekow czy metod leczenia chorob, ale dla uzyskania stopnia naukowego, jakie przeprowadza sie min. na Uniwersytecie w Oxfordzie.
Jako, ze Oxford University jest "renomowana" uczelnia, ma specjalne przywileje, ktorych przyklady znamy z przeszlosci (zaniechanie dochodzenia w sprawach zgloszonych do prokuratury o znecanie sie nad zwierzetami, utajnienie projektow badawczych) - trudno wiec sobie wyobrazic by Uniwersytet mial jakiekolwiek problemy z zalatwieniem zezwolenia na kontynuowanie swoich projektow, na ktorych rzesze ignorantow buduja swoja kariere naukowa.

Ponizej znajduje sie link do elektronicznego maila, ktory zostanie wyslany do europejskich parlamentarzystów - prosba o wprowadzenie zakazu prowadzenia doswiadczen na naczelych. Wybierz odbiorcę (czym więcej tym lepiej!!) pod emailem podpisz się podając adres. Jest tam również okienko na twoj własny tekst.

reddragon.gif

Wyślij mail

Historia Britches - makaka uratowanego przez ALF z laboratorium Uniwersytetu Kalifornijskiego Riverside w 1985 roku.

20 maja 1985 roku 16 aktywistów ALF uwolniło z instytutu około 700 zwierząt - między innymi 5-cio tygodniowego makaka, któremu nadali imię Britches.
Britches był jedną z wielu małpek wykorzystywanych do badania zachowań i rozwoju naczelnych niewidomych od urodzenia.

Podpisz petycję:

reddragon.gif

Shut Down Huntingdon Life Sciences

monkey01.jpg

Huntingdon Life Sciences w Wielkiej Brytanii to największy w Europie ośrodek testów na zwierzętach, wykonujący badania na zlecenia wielkich firm farmaceutycznych i nie tylko.
O zamknięcie tego ośrodka badawczego obrońcy praw zwierząt walczą od lat. Walka niestety jest jest bardzo trudna i jak na razie bez żadnych efektów - z prostego powodu: wielkie firmy, wielkie pieniądze.
Niektórzy klienci Huntingdon Life Sciences:
Abbott Labs
Astellas Pharma (Formerly Yamanouchi)
Exxon (Esso)
GSK (GlaxoSmithKline)
Lek (Novartis)
Merck
Novartis
Pfizer
Pharmacia
Sanofi Pasteur & Aventis Pasteur

HLS ma swoje labolatoria rowniez w USA.

dog21.jpg

Bardzo często firmy deklarują, że w ich laboratoriach nie przeprowadza się testów na zwierzęta - jest to prawda, nie robią tego sami, ale zlecają badania innym laboratoriom jak np, Huntingdon Life Sciences.
Zdjęcia wykonano w Huntingdon Life Sciences.
Więcej info: http://www.shac.net

SHAC - Stop Huntington Animal Cruelty jest organizacja powstala w roku 1999 w Wielkiej Brytanii, ktora upublicznia to co dzieje sie wewnatrz labolatroriow HLS, uswiadomia ludzi, na czym polegaja testy na zwierzetach (nie, nie jest to zwykle pobieranie krwi!) i co tak naprawde jest testowane w labolatoriach, ktorej celem jest zamkniecie HLS.
Poniewaz firmy farmaceutyczne to duze pieniadze rowniez dla rzadu, przez wiele lat rzad UK i USA pracowal nad tym by rozbic SHAC. Czlonkow SHAC USA skazano na wieloletnie wiezienia (najciezszym przewinieniem bylo szantazowanie za pomoca poczty e-mail). Niedawno to samo zrobil rzad brytyjski z liderami SHAC UK.
Polska komorka SHAC dziala w Pznaniu:
kontakt/info: http://www.myspace.com/shac_poland

wiecej info w jez. angielskim: http://againess-en.wikidot.com/animal-experiments

Z czego słynie Oxford?

Oxford swą sławę zawdzięcza Uniwersytetowi; "centrum akademickiej doskonałości", alma mater wielu sławnych naukowców, instytucji o
wielkiej historii i tradycji lecz również, o czym już nie mówi się tak głośno, piekłu dla zwierząt.
Wielu studentów z całego świata, marzy o choćby jednym semestrze na Oxfordzkim Uniwersytecie. Wielu turystów odwiedzających Wielką Brytanię wybiera Oxford jako jeden z celów swej wizyty. Ilu z nich tak naprawdę ma świadomość co sponsoruje wydanymi tam pieniędzmi?
Zanim zdecydujesz się na zwiedzanie tego miasta, zastanów się czy chcesz wspierać Oxford, który sponsoruje torturowanie zwierząt, chroni pracowników uniwersytetu przed prawem (pracownicy Uniwersytetu Oxfordzkiego zostali oskarżeni o okrucieństwo wobec zwierząt, jednak nie zostali za to ukarani w żaden sposób).
Zanim zdecydujesz się na studia w Oxfordzie sprawdź dokładnie w czym będziesz brać udział - nawet jeśli wybrany kierunek nie jest związany z medycyną, staniesz się trybikiem w tej maszynie, która za swoim "doskonałym" wizerunkiem ukrywa bezduszność, okrucieństwo, wyścig po tytuł, wyścig po granty i konserwatywne podejście do nauk medycznych.

Video kampanii SPEAK "In memory of Felix" - co dzieje się za murami pilnie strzeżonego laboratorium:

Animal tests FAQ
http://www.admin.ox.ac.uk/biomed/faq.shtml (Last modified: 28 November 2005)

{Ta strona została usunięta z strony Uniwersytetu, skopiowałam ją w czerwcu 2008, }
Czy zwierzętom w laboratorium zapewnia się odpowiednią opiekę?
Oxford zapewnia najwyższe standardy jeśli chodzi o opiekę nad zwierzętami. Dla pracowników jest bardzo ważne by zwierzęta były zdrowe więc biorą kwestię opieki nad nimi bardzo poważnie. Klatki dla małp są wyposażone w różnego rodzaju elementy, które pozwalają im na prawidłowy rozwój. Większość doświadczeń wywołuje u zwierząt niewielki stres lub nie powoduje u nich stresu w ogóle jak na przykład pobieranie krwi. W każdym przypadku dobre samopoczucie zwierzęcia jest najważniejsze dlatego jeśli zachodzi taka potrzeba podajemy zwierzętom środki przeciwbólowe i znieczulające.

Ile zwierząt rocznie użytych jest do eksperymentów w UK?
Oficjalne dane rządowe mówią o około 3 milionach zwierząt rocznie. W przeliczeniu wychodzi to 3 zwierzęta na człowieka w ciągu całego jego życia. Przy czym zwierzęta zjadane przez ludzi to około 500 milionów rocznie.

Jakie zwierzęta używa się w eksperymentach?
Według danych Home Office UK około 84% zwierząt to gryzonie.

Fakty z stron kampanii SPEAK

Tysiące zwierząt cierpi i umiera w murach Uniwersytetu Oxfordzkiego w imię nauki. Wiele eksperymentów prowadzi się tylko po to by napisać pracę doktorską lub zdobyć granty badawcze.
Naukowcy uniwersytetu zostali oskarżeni o okrucieństwo wobec zwierząt lecz nie doszło do ich ukarania.

Felix

felix_cage1.gif

Felix to imię makaka (video) na którym przeprowadzał eksperymenty Tipu Aziz, profesor neurochirurgii, który stał się "sławny" przemawiając za koniecznością prowadzenia eksperymentów naukowych na zwierzętach (należy do organizacji Pro Test propagującej eksperymenty na zwierzętach) i broniąc testowania kosmetyków na zwierzętach (w UK testowanie kosmetyków na zwierzętach jest zabronione tzn. robi się to poza granicami kraju, sprzedawać testowane kosmetyki oczywiście można!!!).
Przygotowanie Felixa (jak i inych małp) do eksperymentów rozpoczęto od jego głodzenia (sposób na uzyskanie "posłuszeństwa"). Felixowi odcięto górną część czaszki i założono urządzenie wprowadzające elektrody do jego mózgu. Cierpienia Felixa zakończyła dopiero jego śmierć. Co więcej Felix nie został zabity od razu po badaniach. W listopadzie 2004 roku policja przeprowadziła dochodzenie przeciw Azizowi, któremu zarzucono, że po zakończonych badaniach utrzymuje przy życiu makaka z ciężką infekcją mózgu. Aziz odmówił uśpienia Felixa więc sprawa trafiła do Home Office, dopiero wtedy zakończyły się męczarnie Felixa.
Mimo całej sprawy Aziz nigdy nie został ukarany gdyż Koronna Służba Prokuratorska (CPS) zdecydowała nie występować z oskarżeniem przeciw profesorowi Uniwersytetu Oxfordzkiego.
To historia tylko jednego zwierzęcia - Felixa, podczas gdy torturuje się tam tysiące innych. Część z tych eksperymentów przynosi efekty jak zapewnia Tipu Aziz - jego badania na makach pozwalają leczyć pacjentów z chorobami Alzheimera i Parkinsona. jednak w wielu z tych badań dochodzi sie do wniosku, że w przypadku człowieka badane procesy są bardziej złożone.
Dowodem na to, że Oxfordcy naukowcy nie przejmują się również życiem ludzi jest slynna sprawa leku Vioxx firmy Merck. Pomimo dostępnych wyników badań przeprowadzonych w USA, Oxford University podjął się przeprowadzenia badań dla Committee on Safety of Medicines UK, przed dopuszczeniem leku do sprzedaży w UK. Były to badania ostatniej fazy na ochotnikach, z których 2000 poniosło śmierć. Jak później się okazało, Oxford University dysponowal badaniami, z ktorych wynikało, że lek może powodowac zawał serca jednak zaniechał podania tej informacji przed rozpoczęciem badań. (*ciekawostka: oświadczenie o wycofaniu leku z rynku w Polsce: http://mediweb.pl/drugs/wyswietl.php?id=1246 i dla porównania info na temat Vioxx w jęz. angielskim http://briandeer.com/rofecoxib-index.htm http://en.wikipedia.org/wiki/Rofecoxib

więcej info (w jęz. angielskim): http://againess-en.wikidot.com/animal-experiments

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.