To jest człowieczeństwo

"Odrzuciliśmy definicję człowieka jako homo sapiens
ponieważ uznaliśmy ją za zbyt zobowiązującą
i nad miarę optymistyczną"
Jose Ortega y Gasset

5237228.jpg

człowieczeństwo - wg. słownika języka polskiego:"natura ludzka, istotne pozytywne cechy człowieka"

humanitarny - wg. słownika języka polskiego: "mający na celu dobro człowieka, poszanowanie jego praw i godności oraz oszczędzenie mu cierpień; też: mający na celu dobro zwierząt"

Domeną nie tylko polityków, jest słowotwórstwo lub nadawanie nowych znaczeń terminom, przez to wiele słów nam się trochę zdewaluowało, przez to dochodzi do nieporozumień. W zasadzie rozpoczynając dyskusję należałoby najpierw zdefiniować słowa…
Mogę się założyć, że dla większości "człowieczeństwo" i "humanitarny" to słowa o pozytywnym znaczeniu, które zdefiniowaliby tak jak podaje słownik języka polskiego.
Ja natomist mam z tym problem, ponieważ we mnie te słowa wywołują lęk i kojarzą się z wojnami, cierpieniem, hipokryzją, nienawiścią.
Jakie mają niby być te istotne pozytywne cechy człowieka, stawiające go ponad inne gatunki ?? Z najbardziej pozytywnych cech przychodzą mi na myśl miłość, empatia, szczerość, opieka i poświęcenie dla dzieci lub słabszych - no ale to są cechy wszystkich zwierząt…
Dla mnie sprawa jest oczywista - humanitarnym nazywamy każde działanie, które akurat pasuje człowiekowi, mieści się w ramach jego tzw. norm etycznych.

Dlatego zabić psa i go zjeść w naszej kulturze będzie postrzegane za niehumanitarne, ale zabić świnię i ją zjeść jest ok.
Dlatego też trzymać konia na łańcuchu lub w stajni, nie pozwalając mu pobiegać na łące jest niehumanitarne, ale w stosunku do krowy będzie ok.
Trzymanie zwierząt w brudnych klatkach jest niehumanitarne, ale trzymanie w czystych - już ok.
Aborcja i eutanazja w stosunku do człowieka to zbrodnia, ale w stosunku do zwierząt okazuje się być humanitarnym sposobem na ograniczenie liczebności.

Poniżej przykłady tego jak ludzie traktują zwierzęta, linki przenoszą na strony z info jak pomóc by to zatrzymać.
Wszystko to zrobił człowiek, nie wiem czy "humanitarnie", ale na pewno "po ludzku".

Zanim przejdziesz na poszczególne strony poświęć trochę czasu i obejrzyj film : http://againess.wikidot.com/black-notes
albo… lepiej zostaw sobie ten film na koniec, bo po jego obejrzeniu możesz nie być już w stanie zrobić czegokolwiek

Niechciane

dog-cruelty-17.jpg Chained-dead-dog.jpg Chained-Mother-Pup.jpg

W imię nauki??

nineteen.jpg

Dla/przez ciebie

5989282.jpg

Jak bardzo okrutnym trzeba być by czerpać przyjemność z czyjegoś cierpienia?

CYRK

Jeśli ktokolwiek wierzy w to, że ludzie tresujący zwierzęta dbają o nie i kochają jest po prostu naiwny - dla ludzi, którzy zarabiają na pokazach, zwierzęta są tylko źródłem dochodu i muszą robić to, czego od nich się wymaga, by interes się kręcił.
Jeśli ktokolwiek sądzi, że zwierzęta dają się łatwo namówić na coś wbrew swojej woli jest głupszy od nich.
Tresura (według wikipedii) - biologiczne, sztuczne wytwarzanie u zwierząt przez człowieka odruchów warunkowych, czasem prostych nawyków, metodą nagród i kar.
"Przedmiotowe traktowanie zwierząt, zmuszanie ich do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą, często za pomocą niehumanitarnych metod tresury, karygodny sposób ich transportu, wreszcie fatalne warunki przetrzymywania pomiędzy występami i poza sezonem - to jest prawdziwe oblicze tej instytucji, skrywane pod grubą warstwą makijażu i sztucznej biżuterii."

Nasz stosunek do zwierząt mówi wiele o naszej kulturze;
podpisów pod petycją Empatii od roku 2004: 4,607 ( potwierdzonych 3,416 )

Podpisz petycję

W SPRAWIE ZWIERZĄT WYKORZYSTYWANYCH PRZEZ CZŁOWIEKA DLA CELÓW ROZRYWKI

więcej informacji: Kampania "CYRK BEZ ZWIERZĄT"

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.