1% Podatku - Ty Decyduj Na Co

Jeśli sam jeszcze nie jesteś podatnikiem RP to na pewno ktoś z Twoich bliskich, znajomych - przypomnij mu o tym!

Przeszło 7,3 mln osób zdecydowało się na przekazanie organizacjom pożytku publicznego 1 proc. podatku za 2008 r. To rekord. Grubo o ponad 2 mln więcej niż rok wcześniej. OPP dostały prawie 380,1 mln zł. To oczywiście też znacznie więcej niż rok wcześniej.

Jak obliczyć 1% podatku? Jak wypełnić PIT? Jak przekazać 1% podatku dla organizacji? Jak znaleźć organizację?

Kto może przekazać 1% podatku?

Wniosek o przekazanie 1% podatku znajduje się na końcu każdego zeznania rocznego PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 czy PIT-38. 1% przekazują więc w tym roku również podatnicy podatku liniowego, ryczałtowcy oraz podatnicy grający na giełdzie. Nie można przekazać 1% karty podatkowej.

Emeryci i renciści, którzy otrzymują PIT roczny z ZUS, nie mają obowiązku składać dodatkowego rozliczenia rocznego. Jeżeli chcą jednak przekazać 1% swojego podatku, powinni zlożyć PIT-37, wypełnić go w szczególności w rubrykach 124-126 i oczywiście złożyć nie później niż 30 kwietnia 2008 r

1% za rok 2009

Jak odpisać i wpłacić jeden procent?
1. Znajdź organizację

Podatnik może wybrać tylko jedną organizację pożytku publicznego, na rzecz której chciałby dokonać darowizny.
Przed przekazaniem pieniędzy wybranej instytucji trzeba sprawdzić, czy posiada status organizacji pożytku publicznego. To pozwoli w przyszłości uniknąć niepotrzebnych sporów z fiskusem.
Listę organizacji z wymaganym statusem - pod koniec 2009 r. było ich już ponad 7,5?tys. - można znaleźć w serwisie informacyjnym Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej (www.pozytek.gov.pl), w Krajowym Rejestrze Sądowym (http://opp.ms.gov.pl) albo w bazie organizacji pożytku publicznego (www.baza.pozytek.ngo.pl).

Nazwę i numer KRS (pod wspomnianymi wyżej adresami można go znaleźć przy nazwie OPP) organizacji należy teraz wpisać do swojego PIT. W formularzu:

PIT-36 - rubryki 305. i 306.,

PIT-36L - rubryki 105. i 106.,

PIT-37 - rubryki 124. i 125.,

PIT-38 - rubryki 58. i 59.,

PIT-39 - rubryki 51. i 52.

2. Oblicz kwotę, którą można przekazać

Obliczanie 1 proc. nie jest trudne. Należny fiskusowi podatek trzeba podzielić przez 100.
Wyliczoną sumę wpisuje się w rubrykę:

PIT-36 - 307.,

PIT-36L - 107.,

PIT-37 - 126.,

PIT-38 - 60.,

PIT-39 - 53.

3. informacje uzupełniające

W formularzach PIT są specjalne rubryki, w których podatnik może wyrazić zgodę na to, by urząd skarbowy przekazał jego dane (imię, nazwisko, adres i kwotę 1 proc.) wspartej przezeń OPP. Dzięki temu jego fundacja czy stowarzyszenie będą mu mogły podziękować. Być może poinformują go też o tym, jak wykorzystały jego 1 proc. podatku.

PIT-36 - 308. i 310.,

PIT-36L - 108. i 110.,

PIT-37 - 127. i 129.,

PIT-38 - 61. i 63.,

PIT-39 - 54. i 56.

Jest też specjalna rubryka, w której podatnik może wskazać konkretny cel, na który mają pójść pieniądze z jego 1 proc. Może to być np. chora Basia, podopieczna wybranej przez niego fundacji.

PIT-36 - 309.,

PIT-36L - 109.,

PIT-37 - 128.,

PIT-38 - 62.,

PIT-39 - 55.

Oczywiście nie ma obowiązku wypełniania tych rubryk.

Fiskus przekazuje pieniądze z 1 proc. wybranej przez podatnika organizacji.
Wiécej info: http://gospodarka.gazeta.pl/jedenprocent/0,0.html

Wypełnianie zeznania podatkowego PIT

1. Zeznanie podatkowe czyli PIT należy złożyć do 30 kwietnia. Można złożyć je osobiście w biurze podawczym urzędu skarbowego, lub też wysłać w tym terminie pocztą listem poleconym. Wystarczy, że list polecony zostanie nadany 30 kwietnia przed północą.

2. Po formularz nie musisz ruszać się z domu - ściągnij z netu http://www.pit.pl

3. Wypełnienie takiego zeznania dla osób, które nie dokonują żadnych odliczeń to bułka z masłem - nawet jeśli ma się kilka różnych umów (o dzieło, o pracę) - warto wtedy skorzystać z gotowych programów (często dodawane do różnych gazet), które krok po kroku prowadzą cię przez kolejne pola (wpisujesz dane a program obliczenia robi sam), ponadto jest tam spis organizacji na które możesz przekazać 1% podatku.
Jeśli nie korzystasz z takiego programu wszystkie informacje znajdziesz na http://www.pit.pl
Teraz Darmowy program do ściągnięcia tu:
http://www.sciagnij.pl/programy/p/Windows-Dom_i_rozrywka-Budzet_domowy-PITy_2009_z_Gazeta_Wyborcza/7399

WIĘCEJ INFO:
http://www.jedenprocent.pl
http://www.pit.pl
http://pozytek.ngo.pl

I tak na koniec
mimo, że wpłacenie kasy na znane organizacje może wydawać się cool, to może warto przyjrzeć się organizacjom, schroniskom dla zwierząt w najbliższej okolicy, albo wybrać te nie znane; tym popularnym dużo łatwiej znaleźć sponsorów, bo mogą swoją nazwą dodać prestiżu firmie, mogą nazwę firmy umieścić na swojej stronie w necie itp., dużo łatwiej zbierać kasę na WWF, Polską Akcję Humanitarną niż na schronisko dla karpi ocalałych z wigilijnej rzezi w Pidzamoczku
- warto się przyjrzeć, a więc sprawdzić czym taka organizacja się zajmuje, jak wygląda jej działalność - najlepiej wejść na stronę www i sprawdzić aktualności

.

Linki do organizacji zajmujących się sprawami zwierząt i przyrody, dla których możesz wpłacić 1% podatku:

Podaję tylko sprawdzone - czyli takie, których strony www posiadają auktualizacje i wskazują na aktywne działanie danej organizacji - w bazie organizacji jest wiele adresów www, lecz większość nie wykazuje żadnej działalności na przestrzeni minionego roku - wnioskuję z tego, iż nie potrzebują pomocy.
Możecie przysyłać na kontakt linki do organizacji, które potrzebują pomocy finansowej - oczywiście wykazujące swoją aktywność lub sprawdzone przez was adresy schronisk, które mimo, iż nie posiadają strony www mają statut organizacji pożytku publicznego - w takim wypadku proszę o uzasadnienie.

Schroniska dla zwierząt:

Fundacja Stacyjka Maltusia
FUNDACJA STACYJKA MALTUSIA
KRS:0000276685

"Malta klacz rasy xx (pełna krew angielska) skarogniada, urodzona 13.03.1987. w Stadninie Koni Strzegom. Kupiona od handlarza koni w Snowidzy. Zdrowa, jedyną jej wadą było to, że nie była zdolna do rozrodu i miała dość ostry temperament. Dlatego trafiła do handlarzy. To cudowna końska dziewczynka wystarczyło odpowiednie podejście i okazanie miłości, spokoju a Ona odwdzięczyła się tym samym. Maltunia była ze mną przez 13 lat… bardzo za Tobą tęsknię kochana. To właśnie Tobie zawdzieczamy powstanie Fundacji Stacyjka Maltusia, która będzie zajmować się ratowaniem koni (zwierząt) chorych, maltretowanych, transportowanych w nieludzkich warunkach do rzeźni."
Na stronie fundacji wiele podobnych historii i apel o pomoc dla schorowanych zwierzat.

Fundacja Tara - Schronisko dla koni

Fundacja TARA - schronisko dla koni
Organizacja Pożytku Publicznego - KRS 0000223306

"TARA to szczególne schronisko.
Konie, które do niego trafiają, znajdują tu schronienie i opiekę. Stare lub schorowane, nie mogą pracować, zasłużyły sobie na emeryturę… W tej chwili w Tarze znajduje się około setki koni, a jeszcze wiele innych potrzebuje pomocy.
Około 3 ton słomy i siana dziennie, ok. 10 ton owsa miesięcznie, ok. 100 kg siemienia lnianego miesięcznie, kilogramy witamin, co kwartał usługi weterynarza i kowala - to podstawowe potrzeby schroniska.
Budujemy Trzecią Tarę - budujemy prawie od podstaw. Popuchnięte ściany, cieknący dach, odpadające tynki - to dzisiejsza Trzecia Tara. Jutro - perła dająca dom wielu istnieniom a przede wszystkim koniom.
Potrzebna jest każda, nawet najdrobniejsza pomoc. Potrzebny jest owies, siano, słoma i… ręce do pracy. Schronisko żyje wyłącznie dzięki Wam - ludziom dobrej woli. Nie otrzymujemy żadnych dotacji od instytucji publicznych."

board3.jpg

Fundacja Azylu pod Psim AniołemFundacja Azylu pod Psim Aniołem – organizacja pożytku publicznego utrzymywana z datków tysięcy osób z całego kraju. Leczy i oddaje do adopcji porzucone i skrzywdzone psy i koty z Warszawy i okolic. Prowadzi azyl Agnieszki Brzezińskiej w

ligota4g.gif

Warszawie-Falenicy. Zbiera i publikuje informacje o traktowaniu bezdomnych zwierząt w Polsce. Promuje przejrzysty, charytatywny model rozwiązywania problemu bezdomnych zwierząt, zgodny z Europejską Konwencją Ochrony Zwierząt Domowych.
Fundacja wspiera opiekę nad zwierzętami sprawowaną przez:
- azyl "Koci Świat" w Kątnem k/Nasielska
- ośrodek adopcyjny Anny Wydry w Warszawie
- Fundację CANIS Danuty Skarbek w Warszawie

Fundacja Azylu pod Psim Aniołem
KRS 0000098734

ekologo.jpg

Stowarzyszenie Ochrony Zwierząt "EKOSTRAŻ" we Wrocławiu

.

"EKOSTRAŻ" to 15 członków, w tym 9 wysokowykwalifikowanych, wyszkolonych i bardzo doświadczonych Inspektorów Ochrony Zwierząt, którzy przeprowadzają praktyczne interwencje, mające na celu ratowanie m.in. zwierząt domowych, gospodarskich i dzikich przez cierpieniem i śmiercią (na ogół niestety z rąk człowieka) oraz reprezentują prawa pokrzywdzonych zwierząt przed organami administracji samorządowej i publicznej, organami ścigania oraz wymiarem sprawiedliwości.
By przekazac 1% wrocławskiej Ekostraży kliknij tu

.
.
.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wrocławiu

bann_sw.gif

UWAGA!!!
Porzucone psy i koty ze Schroniska we Wrocławiu serdecznie proszą o wsparcie.
Może ktoś z Państwa zechce przekazać dla nich 1% swojego podatku.
Aby to zrobić należy w druku PIT wpisać nazwę organizacji:
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce,
Nr KRS- 0000154554.
W rubryce Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem (powyżej)
dopisać koniecznie :

Dla Schroniska dla Zwierząt we Wrocławiu

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Koninie - info jak przekazać 1% podatku
nazwa organizacji: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce Oddział w Koninie
Nr KRS 0000154454
Strona Przyjaciół Schroniska

baner.jpg

Fundacja Niechciane i Zapomniane - SOS dla Zwierząt

top_gora.jpg

Organizacje działające na rzecz przyrody:

.

baner_zwierzatka2.gif

Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra"
Łatwiej byłoby napisać czym się nie zajmują - sprawdź sam!!!!
Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" KRS: 117212

medium.jpg
Dzięki Empatii i Viva.org.pl mamy szansę na zakaz importu produktów z fok do Polski. Obie organizacje walczą o prawa zwierząt i zmiany w przepisach prawa polskiego dotyczących zwierząt. http://www.empatia.pl http://www.viva.org.pl
W odpowiedniej rubryce formularza PIT należy wpisać nazwę:
Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva!
oraz nr KRS: 0000135274
W rubryce „"Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem" należy wpisać:
Kampania „Empatia”

[]

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 License.